Onkolog: Stovky pacientů s nádorem nedostaly letos moderní léčbu
Několik stovek pacientů a pacientek s rakovinou nedostalo letos kvůli ministerským lékovým a úhradovým vyhláškám některé moderní, nákladné léky. V prvním pololetí tak byly možnosti Česka v léčbě nádorů pod evropským průměrem. Novinářům to řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Podle ministerstva zdravotnictví dostaly naopak nemocnice na léčbu letos podstatně víc peněz než loni, a to o miliardy korun.
Zhoubné novotvary jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Například v roce 2004 na ně zemřelo přes 13.000 žen a více než 16.000 mužů. Lékaři navíc každoročně evidují stále víc pacientů s rakovinou. Důvodem není jen výskyt nových případů. Podle Vorlíčka je léčba stále úspěšnější díky novým postupům a lékům. Mnozí nemocní se vyléčí nebo žijí výrazně déle. Roční léčení jednoho člověka přijde na statisíce.
Vorlíček uvedl, že kvůli vyhláškám měli onkologové na péči v prvním pololetí méně peněz než v minulých letech. Dodal, že mohli léčbu zhruba sedmi novými preparáty pacientovi dát tehdy, pokud by ji jinému nemocnému vzali. Vyhlášky jim totiž předepisují poskytnout stejnému počtu pacientů o pět procent péče víc než loni. "V praxi to znamená, že nejúčinnější léčba může být novému pacientovi nabídnuta až ve chvíli, kdy jiný déle léčený pacient zemře," uvedl Vorlíček.
Podle ministerstva zdravotnictví dostaly ale nemocnice o miliardy korun víc než loni. "Pojišťovny avizují celkový nárůst (prostředků) devět procent. Druhé pololetí roku 2006 bude probíhat obdobně," uvedlo ministerstvo v prohlášení, které zaslalo ČTK. Připomnělo také, že po lednové změně obchodní přirážky ceny léků klesly. "Pokles cen umožňuje léčit moderními léky o víc než deset procent nemocných proti loňskému roku víc," dodalo ministerstvo.
Podle jeho zástupců je na vedení nemocnic, do jaké péče peníze nasměruje. Onkologové se proto mají se svými požadavky obrátit na management nemocnic, radí ministerstvo.
Od začátku srpna platí klesající obchodní přirážka na léky. U ceny přípravku nad 5000 korun činí deset procent místo dosavadních 29. Díky tomu by podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Pavla Horáka měla vzniknout "rezerva sedm až 30 procent" na nákup léčiv.
Léčbu rakoviny nyní poskytuje všech zhruba 200 nemocnic v Česku. Česká onkologická společnost navrhuje, aby se péče soustředila do 18 specializovaných center. Fungovala by ve všech krajských městech, v Praze a Brně by jich existovalo víc. "Centra jsou výhodná pro pacienty, pro lékaře, pro VZP, pro všechny. Tam se dostane správná léčba správnému pacientovi," uvedl Vorlíček. Společnost do seznamu center, který je k dispozici na stránkách www.linkos.cz, vybrala pracoviště podle kvality poskytované léčby.
Vznik center nedoporučila legislativní rada vlády. Podle Vorlíčka je považovala za protiprávní. Horák uvedl, že VZP se zřízení specializovaných středisek nebrání. Zvažuje, že by smlouvy na poskytování náročné onkologické péče uzavřela jen s 18 vybranými pracovišti. Ředitel pojišťovny uvedl, že náklady na léky rostou ale tak rychle, že je VZP není schopna hradit. Pokud by měla platit větší množství léčby, museli by jí poslanci schválit vyšší rozpočet, míní Horák. Druhou cestu vidí v tom, že by pojišťovna našla úspory uvnitř systému. "Je to možné a my jsme toho schopni do určité míry. Třeba racionalizací sítě nemocnic či restrukturalizací lůžkového fondu," uvedl Horák.
Podle onkologů by miliardy korun ročně na náročnou léčbu mohly putovat z peněz, které nyní zdravotní pojišťovny vydají například za levné léky na rýmu. Společnost navrhuje, aby si lidé přípravky do stokoruny kupovali sami. Uvítala by i komerční zdravotní připojištění.
Zdroj: ČTK