Přeskočit na obsah

Omluva za sterilizaci

Vedení Vítkovické nemocnice se dnes omluvilo čtyřiadvacetileté Heleně Ferenčíkové, která ji žalovala za nechtěnou sterilizaci. Sdělil to romský koordinátor Kumar Vishwanathan. Vyjádření nemocnice se nepodařilo získat.

Omluvu nemocnici nařídil v lednu Vrchní soud v Olomouci. Podle něj se lékaři nemocnice dopustili protiprávního jednání, neboť provedli sterilizaci bez kvalifikovaného souhlasu žalobkyně. Dopustili se tím zásahu do jejího zdraví a soukromí.

Podle olomouckého soudce Jaroslava Hýkla měla takovému lékařskému zásahu předcházet žádost pacientky, její vyšetření, rozhodnutí sterilizační komise a souhlas. V jejím případě však ženu lékaři vyzvali k tomuto zákroku až během porodu.

Žena chtěla po nemocnici také milionovou náhradu za nemajetkovou újmu, kterou však soud zamítl. Potvrdil tak verdikt ostravského krajského soudu z listopadu 2005.

Na nedobrovolnou sterilizaci si stěžovaly desítky romských žen, u soudu ale skončil jen případ Ferenčíkové. Lékaři sterilizovali před šesti lety devatenáctiletou Ferenčíkovou po porodu druhého dítěte. Podle nich postupovali v zájmu zachování zdraví pacientky, která už podruhé rodila císařským řezem. Podle nemocnice matka se zákrokem souhlasila, byla poučena a v dokumentaci je její podpis, kterým souhlas stvrdila. Ferenčíková ale tvrdí, že nevěděla přesně, co podepisuje, protože prožívala porodní bolesti. Zákrok si nepřála a platný souhlas k němu nedala.

O problému se v ČR začalo hovořit na podzim 2004, když Evropské středisko pro práva Romů zveřejnilo podezření z nucených sterilizací Romek. Podle evropských romských aktivistů docházelo k nedobrovolným sterilizacím také v Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku, ale nejvíce případů prý bylo v ČR a na Slovensku.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…