Přeskočit na obsah

Ombudsman: Zdravotní pojistné nelze vymáhat za příjmy z patentu

Obrátil se na ni muž, který jako zaměstnanec platil daně i pojistné, po kterém ale zdravotní pojišťovna vymáhala další peníze, protože měl příjem z vlastnictví patentu a užitného vzoru. Podle Seitlové tak činila neoprávněně.

Pojišťovna měla za to, že i lidé mající příjmy z užití nebo poskytnutí práv průmyslového vlastnictví jsou osobami samostatně výdělečné činnými, a tudíž se na ně vztahuje povinnost platit zdravotní pojištění. Podle Seitlové to sice platí o autorech, jak o nich mluví autorský zákon, ale nikoli původcích vynálezu.

Zdůraznila, že zatímco umělecké dílo, vědecká práce nebo jiné autorské dílo je jedinečné a autor má příjem z jeho provádění, patentovaný vynález nebo užitný vzor jsou naopak návodem k duplikaci technického řešení. Vynálezce má pak příjem z možnosti použít jím popsaný postup v praxi.

Pojišťovna se hájila i doporučeními ministerstva zdravotnictví. Seitlová však po prostudování dokumentů konstatovala, že ministerstvo se k věci v různých stanoviscích vyjádřilo různě. Zdůraznila také, že ministerstvo i tak může přednést jen "nezávazný právní názor".

"Ačkoli chápu, že rozdílné pojetí osoby samostatně výdělečně činné v zákoně o veřejném zdravotním pojištění a zákoně o daních z příjmů může v praxi působit zdravotní pojišťovně značné komplikace při zjišťování plátců pojistného, kteří neplní své povinnosti, nelze klást selhání zákonodárce k tíži pojištěncům," uvedla zástupkyně.

Pojišťovnu vyzvala, ať zváží náhradu nákladů stěžovateli. Podle Seitlové byl nucen "při obhajobě svých práv (...) vynaložit nemalé finanční prostředky, nemluvě o času, který jí věnoval".


 
ČTK  lce

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…