Přeskočit na obsah

Ombudsman se bude zabývat platbou za lékaře a nedostupností léků

Kancelář veřejného ochránce práv se bude zabývat dvěma z pěti stížností na zdravotní péči, konkrétně nedostupností léků hrazených zdravotním pojištěním a platbou za lékaře. Zástupcům Svazu pacientů, Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče a Národní rady osob se zdravotním postižením to ve středu přislíbila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. ČTK o tom informoval prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.

"Přednesli jsme pět problémových okruhů. Je to dostupnost zdravotní péče z hlediska dojezdových časů a vzdáleností do ambulantních i lůžkových zařízení. Dále jsme si stěžovali na doporučení ministerstva v otázce "zaplať si svého lékaře", na otázku nelimitovaných poplatků za pobyt ve zdravotnicých zařízeních, na chystané uzavírání nemocnic a na nedostupnost léků, které jsou plně hrazené ze zdravotního pojištění," uvedl Olejár.

U dalších okruhů je problém v tom, že ombudsman se zabývá podněty, u nichž byly vyčerpány všechny možnosti, které právní řád České republiky nabízí. Přesto dostupnost nemocnic a jejich uzavírání vnímá Seitlová jako závažný problém.

"Upozornili jsme zástupkyni ombudsmana, že se ministerstvo snaží měnit zdravotní systém pod zákonnými normami. To je nekorektní vůči občanům i zákonodárnému sboru, nevede se žádná diskuse," uvedl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Domnívá se, že stát nemá konat to, co neurčuje zákon, nemůže tedy vydat doporučení, v němž se říká, že si občan může ve státních nemocnicích připlatit za konkrétního lékaře.


ČTK            Zdeněk Meitner

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…