Olomoucký kraj hledá provozovatele záchytné stanice
Jediná protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice v Olomouckém kraji by se mohla v příštím roce přestěhovat ze Šternberka do Olomouce. O její provozování projevila zájem olomoucká Vojenská nemocnice, dosud službu zajišťuje společnost Středomoravská nemocniční. Olomoucký kraj v dohledné době vypíše na zajištění provozu stanice veřejnou zakázku, řekl dnes ČTK hejtmanův náměstek Ladislav Kavřík.
"Vojenská nemocnice má zájem provozovat záchytnou stanici ve svých nově opravených prostorách, změna by mohla nastat v únoru nebo březnu příštího roku. Vypíšeme proto veřejnou zakázku," uvedl náměstek.
"V Olomouci by byla záchytná stanice efektivnější, protože většina klientů je z Olomouce a blízkého okolí. Ušetřilo by se tak za převozy. Do výběrového řízení se ale může přihlásit kdokoliv a bude záležet na jeho nabídce," uvedl krajský zdravotní rada Václav Rýznar.
Kraj za službu ročně zaplatí zhruba šest milionů korun. Dosud ji zajišťuje Středomoravská nemocniční, která má od července v pronájmu krajské nemocnice ve Šternberku, Přerově a Prostějově. V září zvítězila v tendru na zajištění provozu záchytné stanice. "Víme, že bude výběrové řízení. Nyní zvažujeme, zda se tendru zúčastníme," uvedl mluvčí Středomoravské nemocniční Tomáš Želazko.
Zájem již deklarovala Vojenská nemocnice v Olomouci. "O protialkoholní záchytnou stanici zájem máme, můžeme ji umístit v rekonstruovaném hospodářském dvoře, kde vzniká i dům veteránů. V nemocnici je psychiatrické oddělení, které se léčbě závislostí také věnuje," uvedl ekonomický náměstek Vojenské nemocnice Stanislav Schäfer.
Podle Rýznara kraje za záchytnou protialkoholní stanici platí ročně od tří do šesti milionů korun. Například v Ústeckém kraji chybí úplně. V záchytné stanici ve Šternberku každý rok skončí 1000 až 1200 klientů.
Zdroj: ČTK