Přeskočit na obsah

Olomoucký kraj chce postavit za půl mld. centrum tísňového volání

Více než půl miliardy korun by měla stát stavba a vybavení integrovaného centra tísňového volání, společného pracoviště dispečerů a operačních důstojníků hasičů, policie a zdravotnické záchranné služby, které chce postavit olomoucké hejtmanství. Vyplývá to ze studie, kterou si nechal kraj zpracovat. Centrum by mělo zvýšit operativnost integrovaného záchranného systému (IZS) při řešení složitých situací. Hejtmanství se bude snažit získat na investici dotaci.

Hejtman Ivan Kosatík dnes novinářům řekl, že kraj chce integrované centrum tísňového volání zřídit v blízkosti heliportu v olomoucké městské části Neředín. "Tato lokalita je bezpečná, leží mimo zátopové území. V době povodní v roce 1997 byla některá pracoviště jednotek pod vodou," uvedl hejtman.

Podle ředitele olomouckého krajského hasičského záchranného sboru Jiřího Horáčka integrované centrum tísňového volání, které by mělo přijímat hovory linek 150, 155, 158 a 112, umožní IZS řešit zejména složité zásahy operativněji. "Nyní si jednotlivé složky musejí telefonovat. V běžných případech to stačí, při rozsáhlejších událostech nikoliv. Jedni nevidí problémy druhých. Jestliže řídící důstojníci sedí spolu, slyší všichni informace naráz a mohou okamžitě reagovat," řekl Horáček.

Zřízení centra má podle něj význam i z ekonomického hlediska. Umožní složkám IZS používat velkou část finančně náročných technologií společně. "Vždy vyjde levněji pořídit jednu větší věc, než kupovat tři malé pro každou ze služeb," míní Horáček. Doplnil, že součástí centra nebude jen zázemí pro operační střediska, ale také školicí a výcvikové prostory.

Vedení kraje schválilo ve čtvrtek první studii vybudování integrovaného centra tísňového volání, podle níž si stavba areálu vyžádá 369 milionů korun, dalších 135 milionů korun bude stát vybavení. "Určitě se budeme snažit získat evropské dotace. Jim podřídíme i harmonogram. Podle mých soukromých odhadů by bylo velmi dobré, pokud by se se stavbou začalo do dvou let. V případě, že by to bylo dříve, bylo by to fantastické," řekl hejtman.

Podle Horáčka zatím existuje v Česku pouze jedno centrum, ve kterém jsou společně operační střediska hasičů, policie a záchranné služby. Sídlí v Ostravě.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…