Olomoucká transfuzní stanice potřebuje krev
Transfuzní stanice fakultní nemocnice v Olomouci vyzývá dárce, aby přišli věnovat krev. V současné době má nižší zásoby některých krevních skupin. Lidé mohou zavítat nejen na oddělení v Olomouci, ale i v Přerově, Prostějově, Hranicích či Vsetíně, řekla dnes ČTK Alexandra Žáková z transfuzní stanice v Olomouci.
Zdravotníci se obracejí zejména na dárce krve krevní skupiny 0- ale také A-, 0+ a A+. "Situace zatím není kritická, ale abychom předešli problémům, vydáváme tuto výzvu. Červenec je každoročně měsíc, kdy přichází méně pravidelných dárců krve, neboť jsou na dovolených. Současně v tomto období jsou častější úrazy a dopravní nehody. Výdej krví pacientům po traumatech je vysoký," vysvětlila Žáková.
V současné době má olomoucké transfuzní oddělení v registru téměř 8000 dárců a stále jich ubývá. Základna stárne. Méně často přicházejí i prvodárci. Loni jich na olomoucké transfuzní oddělení přišlo 560, což je přibližně poloviční počet oproti období před pěti lety.
Ženy mohou k odběru třikrát a muži až čtyřikrát ročně. Průběžný stav zásob krve v nemocnici mohou dárci sledovat na internetových stránkách na adrese www.fnol.cz.
Zdroj: ČTK