Přeskočit na obsah

Olomoucká dětská klinika FN má již vlastní operační sály

Olomoucká fakultní nemocnice dnes slavnostně otevřela nové oddělení chirurgických oborů se dvěma moderními operačními sály na dětské klinice. Malí pacienti již nebudou muset na operace putovat na jiné kliniky a bezprostředně po nich se vracet sanitními vozy.

Podle představitelů vedení nemocnice i kliniky se tak podařilo naplnit dlouho zvažovanou myšlenku "dětské nemocnice", která poskytuje komplexní léčbu. Investice si vyžádala 111 milionů korun, sdělili dnes novinářům zástupci nemocnice.

"Doposud jsme museli dětské pacienty převážet na centrální operační sály a po výkonech byli převáženi zpátky, což nebylo úplně ideální. Pacient v tomto pooperačním období je určitě rizikový a případný problém, který by se mohl udát v sanitním voze, by mohl být velmi těžko napravován," uvedl ředitel nemocnice Radomír Maráček.

Vybudování nového oddělení předcházelo sestěhování všech dětských oborů pod jednu střechu či například stěhování pracoviště genetiky z budovy.

Na dvou moderně vybavených sálech se budou postupně provádět operace v oborech dětské chirurgie, urologie, očního lékařství, otolaryngologie, ortopedie a neurochirurgie. Součástí operačních sálů bude i moderně vybavené pracoviště dětské endoskopie.

Specialisté z jiných klinik budou přicházet za dětskými pacienty. Sály doplní i dětské pneumologické centrum, které jako jediné na Moravě poskytne komplexní péči včetně bronchoskopických zákroků.

"Pod jednou střechou tak máme dětské anesteziology, specializovaný lékařský a sesterský personál, dětské psycholožky, učitelky. Tato koncepce kopíruje moderní evropská centra," uvedl přednosta kliniky Vladimír Mihál.

Na klinice vznikla i lůžka pro matky dětí, které budou hospitalizovány na pooperačním oddělení. Ročně lékaři v nemocnici operují 1000 až 1200 dětí.

Nemocnice dnes představila v suterénu dětské kliniky nové Centrum praktických dovedností za 28 milionů korun. Jedná se o společný projekt nemocnice, lékařské fakulty a fakulty zdravotnických věd UP. Bude sloužit především studentům k osvojení praktických dovedností.

"Na figurínách si mohou studenti vyzkoušet například správné zavedení flexibilní kanyly do žíly, péči o intubované pacienty, péči o různé druhy ran nebo o rodičku a novorozence," prozradila děkanka FZV UP Jana Marečková. Centra využije i lékařská fakult při postgraduálním vzdělávání lékařů a podobně.

 

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…