Přeskočit na obsah

Oficiální žebříček chybí. HN ho sestavili lékaři

Lidé pořád nevědí, jak se kde léčí. HN přinášejí seznam nejlepších nemocnic, který sestavily největší špičky.

Které nemocnice léčí nejlépe nádory na mozku, zacpané srdeční cévy nebo třeba šedý zákal? Kde máte největší šanci, že se vyléčíte z nebezpečné rakoviny tlustého střeva? A kteří ortopedi vám nejlépe vymění kyčelní kloub?

Nevíme. Přesné a všem lidem přístupné informace, které by nebyly založené na dojmech, ale na tvrdých datech, zatím nikdo českým pacientům dát nechce.

Tvrdá data o kvalitě péče, která by se dala docela dobře srovnávat, přitom mají jak pojišťovny, tak i jednotlivé nemocnice. Ale nechávají si je pro sebe. A politikům, kteří jinak mají přes 220 veřejných miliard vybraných na zdravotnictví přísně kontrolovat, je to jedno.

První, kdo se o měření kvality péče pokusil, byl v roce 2006 tehdejší ministr David Rath. Jeho první dva žebříčky nemocnic ale byly velký průšvih. Vůbec totiž nebraly v potaz, jak těžce nemocní pacienti se v konkrétní nemocnici léčili. Třetí žebříček, který chtěl Rath vydat na podzim 2006, ale hned po svém nástupu v září 2006 zrušil jeho nástupce Tomáš Julínek.

Tento žebříček měl přitom zatím nejvěrněji říct, která nemocnice je v konkrétním oboru nejlepší. Rath pro jeho sestavení poprvé použil evropsky uznávanou metodiku DRG, která bere v potaz nejen výsledky léčby, ale také vážnost stavu pacienta a jeho komplikace.

Místo žebříčků slíbil Tomáš Julínek v dubnu 2007, že každá nemocnice dostane určitý počet hvězdiček - podobně jako hotely. Julínek ale nikdy svůj slib nesplnil, a lidé tak pořád nevědí, jak se kde léčí. Současný ministr Leoš Heger pak rovnou přiznává, že na zveřejňování kvality péče teď nemá čas.

Lidé se tak mohou rozhodovat zatím jen podle žebříčků spokojenosti pacientů. Jenže spokojenost s hezkým pokojem a vlídným přístupem sestřiček je opravdu něco jiného než to, jestli pacienta v nemocnici zbavili nádoru na mozku nebo jestli mu udělali dobrý by-pass.

Proto HN už potřetí přicházejí se žebříčkem nemocnic podle oborů, který sestavily největší české lékařské kapacity. Tentokrát jsme vedle nesmírně důležité onkologie vybrali lékařské obory, které mají na starost naše nejdůležitější orgány: kardiochirurgii, neurochirurgii, oční lékařství a ortopedii.

Třetí žebříček nemocnic je unikátní v tom, že ho sestavila šedesátka největších lékařských kapacit, což je nejvíc v historii. A právě proto by vám mělo nejnovější hodnocení nemocnic dát velmi slušnou představu o tom, jak se kde léčí.

 

Onkologická i kardiální onemocnění léčí nejlépe v Brně

Nádory plic, prsou nebo tlustého střeva léčí nejlépe specialisté v brněnském Masarykově onkologickém ústavu. Srdce spravují s největší bravurou lékaři o dva kilometry dál v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie a s nádory mozku si dokážou nejlépe poradit v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

Kyčelní nebo kolenní kloub zase umějí nejkvalitněji vyměnit v pražské nemocnici Na Bulovce a s očními chorobami se nejlépe vypořádají ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

HN provedly v minulých čtrnácti dnech historicky nejrozsáhlejší průzkum mezi nejlepšími českými lékaři na onkologii, kardiochirurgii, neurochirurgii, ortopedii a očním lékařství. Rekordní šedesátka z nich určila pět vítězů v pěti klíčových oborech české medicíny. Podobný žebříček HN letos sestavovaly už potřetí. V minulých letech se však do ankety zapojilo méně odborníků než nyní.

Největším překvapením letošních nemocničních žebříčků je "poražený" pražský IKEM. V kardiochirurgii jej o tři body předstihlo brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie. "Možná bych si býval tipl, že v kardiochirurgii bude na prvním místě IKEM, ale není pochyb o tom, že brněnská kardiochirurgie patří k nejužší špičce," komentoval výsledek ankety ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Kardiochirurgie v Brně a v IKEM jsou srovnatelnými špičkovými pracovišti. Každé z nich ročně odoperuje zhruba 1200 pacientů. Jde o jediná dvě zařízení v zemi, kde dokážou pacienta napojit na takzvané umělé srdce a pak mu životně důležitý orgán transplantovat od dárce.

Průzkum HN sice nemůže nahradit exaktní měření kvality zdravotní péče, ale i velké šetření mezi špičkovými odborníky toho hodně napoví o tom, s jakou úrovní péče se pacient v nemocnicích setká.

Například v USA, kde již léta žebříčky nemocnic pravidelně zveřejňují, je dotazování lékařských elit jednou z nejdůležitějších metod, jak kvalitu péče zjistit.

"Názory lidí z oboru, kteří hodnotí své vlastní kolegy, jsou na Západě velmi směrodatné. Kdo jiný ví, jací jsou ostatní kardiochirurgové než samotný kardiochirurg, který zná své kolegy a přebírá od nich pacienty?" vysvětluje šéf pacientského sdružení Občan Pavel Vepřek, jenž se kvalitou zdravotní péče dlouhodobě zabývá.

Dozvědět se, které nemocnice jsou nejlepší, však čeští pacienti stále nemohou. Pojišťovny i jednotlivé nemocnice sice potřebná "tvrdá" data mají, pacientům však nechtějí celkový obrázek poskytnout. Napravit se to nechystá ani ministr Heger. Ten řekl, že na zveřejňování kvality českého zdravotnictví nemá nyní čas.

Nejlepší nemocnice

Onkologie

Masarykův onkologický ústav Brno - ředitel Jiří Vorlíček

Kardiochirurgie

Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno - šéf Petr Němec

Neurochirurgie

Ústřední vojenská nemocnice Praha - šéf kliniky Vladimír Beneš

Ortopedie

FN Na Bulovce Praha - přednosta kliniky Pavel Dungl

Oční lékařství

FN Hradec Králové - přednosta kliniky Pavel Rozsíval

HN, Petr Vašek

 

Jak jsme vybrali nejlepší české nemocnice?


Hlasovalo 60 špičkových expertů. Nejvíc v historii.

- HN v minulých 14 dnech oslovily z každého z pěti hodnocených medicínských oborů 25 až 35 profesorů, docentů a doktorů, kteří patří v konkrétním oboru k absolutní české špičce.

- Z více než 140 oslovených kapacit se hlasování HN zúčastnilo 60 elitních lékařů (což je nejvíc v historii), kteří vybrali tři nejlepší pracoviště v jejich oboru.

- Následně HN pořadí expertů obodovaly a sestavily z nich žebříček nejlepších nemocnic v oboru onkologie, kardiochirurgie, neurochirurgie, ortopedie a očního lékařství.

- Zároveň museli experti kvůli vyšší objektivitě vynechat své pracoviště. Aby mohli lékaři hlasovat naprosto svobodně, zaručily HN těm, kteří o to stáli, naprostou anonymitu.

Světově uznávaná metoda

Výběr nejlepších nemocnic na základě hlasování lékařských kapacit není to samé jako exaktní měření kvality péče, kde se berou v úvahu například úmrtnost nebo počet opakovaných operací. I průzkum mezi odborníky toho ale hodně napoví. A například v USA, které jsou s hodnocením kvality zdravotní péče ze všech zemí nejdál, je to jedna z uznávaných metod, jak kvalitu nemocnic změřit.

"Kdo jiný ví, jací jsou ostatní kardiochirurgové, než samotný kardiochirurg, který se v tom pohybuje a přebírá pacienty svých kolegů?" vysvětluje Pavel Vepřek z pacientského sdružení Občan, který se dlouhodobě věnuje sledování kvality péče. Jeho slova ostatně potvrzuje i ministr zdravotnictví a bývalý ředitel FN Hradec Králové Leoš Heger: "Šéfové a vedoucí pracovníci z jednotlivých oborů se znají, často se scházejí, takže o sobě vědí, a mohou tak kolegy věrohodně posoudit."

To, že metoda vzájemného hodnocení mezi experty je vypovídající, potvrzují i lékařské elity. "My mezi sebou víme spoustu věcí, které se do novin nepíšou. Známe se a žijeme spolu léta, a proto o sobě velmi dobře víme," potvrzuje šéf Oční kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Pavel Rozsíval.

HN

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…