Přeskočit na obsah

OECD: Reforma penzí a zdravotnictví je kvůli stárnutí nutná

Česko by mělo kvůli stárnutí společnosti reformovat důchodový a zdravotnický systém, jinak mu hrozí dluhy. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své zprávě o ekonomických výhledech ČR pro letošní rok. Dokument dnes zveřejnila v Paříži. Nabádá v něm ke zvyšování důchodového věku či k vyšší spoluúčasti pacientů ve zdravotnictví. Reformní plány vlády chválí.

OECD připomíná, že podle prognóz OSN čekají Česko v první polovině století "dvě fáze rychlého stárnutí". Do penze totiž odejdou silné poválečné ročníky a později takzvané Husákovy děti. První vlna potrvá tedy zhruba od roku 2012 do počátku 20. let, druhá od poloviny 30. let do roku 2050. Pro jejich zvládnutí jsou podle OECD reformy nutné.

"Věříme, že zvyšování věku odchodu do důchodu je pro udržitelnost důchodového systému klíčové," řekl dnes po jednání se zástupci české vlády novinářům generální tajemník OECD Angel Gurría. Zmínil se i o hranici 66 či 67 let.

Důchodový věk v ČR se postupně zvedá již nyní, a to na 63 let. Soustava bude podle OECD udržitelná a zajistí "základní úroveň zabezpečení na stáří" jen tehdy, pokud se věk dál zvýší a změní se i další parametry. Ministr práce Petr Nečas (ODS) předložil zákon, který má posunout hranici na 65 let. Normu schválila vláda, nyní ji projednává sněmovna.

Pokud by penze měla odrážet zaplacené odvody a neměla by zajistit jen základní zabezpečení, nabádá OECD ke "konečnému rozhodnutí o hlubší penzijní reformě". Vláda plánuje možnost přesměrovat část odvodů do spoření u fondů. Autoři zprávy upozorňují na to, že by to znamenalo okamžitý výpadek příjmu do důchodového systému. Podle OECD by se ale mělo zvážit, zda by převod neměl být povinný. Nutné je změnit i podmínky nynějšího připojištění, aby bylo atraktivnější.

Reformní plány ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) zpráva označila za "jeden krok vpřed". Již dříve OECD doporučovala zavedení regulačních poplatků, které od letoška pacienti platí. O jejich dalším vybírání rozhoduje nyní Ústavní soud.

OECD oceňuje, že návrhy zdravotnické reformy počítají s vymezením péče, která má být placena z veřejného pojištění. Kvůli stárnutí společnosti by ho ČR ale měla zúžit, nebo by měla například zvýšit spoluúčast, doporučují autoři. "Reforma bude muset nakonec vždy řešit choulostivý problém rozsahu zdravotnických služeb financovaných z veřejných rozpočtů," uvádí zpráva.

Podle OECD je klíčový převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Zisk je má motivovat k efektivnějšímu poskytování služeb. Navíc se vymezí základní péče, na kterou by měli pacienti nárok. Rozšíří se i nabídka pojistných produktů a posílí konkurence, což se má projevit na kvalitě. Autoři ale podotýkají, že zkušenosti s takovou reformou jsou v zemích OECD zatím omezené. Podle nich je proto nutný dohled a opatření, která by zabránila negativním dopadům.

Reformu podle OECD potřebuje i trh práce. Zlepšení situace by měl zajistit liberálnější zákoník práce, zmírnění daňové zátěže, úprava výpovědí a odstupných či zjednodušení využívání částečných úvazků. Nutné je i sladění pracovního a rodinného života a zavedení služeb péče o děti. OECD doporučuje například zkrátit rodičovskou dovolenou na dva roky či ještě méně. Od letoška existuje v ČR třírychlostní rodičovská - na dva, tři a čtyři roky.

OECD doporučuje také zavést školné na vysokých školách. Připomíná, že toto doporučení už se objevilo v předchozích přehledech. Školné je součástí takzvané Bílé knihy terciárního vzdělávání, kterou nedávno zveřejnilo ministerstvo školství. Zavedení školného musí podle ní předcházet zprovoznění systému studijních půjček. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) tvrdí, že tato vláda školné nezavede, je však potřeba o něm diskutovat. OECD také uvádí, že se české školství drží příliš brzké selekce žáků, v důsledku čehož má jen malá část populace vysokoškolské vzdělání. Zatímco v OECD má v průměru vysokoškolské vzdělání 26 procent lidí, v Česku je to 13 procent.

Česku dále podle OECD hrozí, že by omezený počet pracovních sil mohl omezit hospodářský růst. Podle zprávy je proto nutné, aby ČR víc motivovala lidi k práci. Využít by měla i starší pracovníky. OECD doporučuje upravit podmínky pro předčasný a pozdější odchod do penze. Reformou by měla projít i migrační politika. Díky tomu by Česko mohlo získat chybějící pracovní síly. OECD chválí návrh zelených karet, které chce vláda zavést. Obsahovaly by pracovní i pobytové vízum v jednom dokumentu. Cizinec by je mohl získat ve své zemi na místo, které by se nedařilo obsadit zájemci z ČR či EU. Návrh je nyní ve sněmovně.

Opozice většinu vládních opatření kritizuje. Proti jsou i odbory. Proti mnohým reformním návrhům chystají demonstrace a hrozí stávkou.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…