ODS žádá Rathův odchod
Občanští demokraté dnes vyzvali ministra zdravotnictví Davida Ratha k odstoupení kvůli možnému podezření z korupce. Rath jejich výzvu označil za legrační. Postavil se za něj premiér Jiří Paroubek (ČSSD), který dal najevo, že se Ratha odvolat nechystá. Dnešní debata zákonodárců o Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se změnila ve vzájemné napadání a urážky mezi poslanci ODS a ministrem zdravotnictví a po téměř pěti hodinách nepřinesla žádný výsledek.
Poslanci ČSSD v čele s Rathem a zákonodárci ODS se navzájem neustále ptali, kdo komu věří a kdo vlastně lže a možná i krade. Opět se tak nedostali k plánovanému zřizování sněmovní vyšetřovací komise, která by měla prověřit situaci ve VZP. K tématu se chtějí vrátit ještě na této schůzi.
Rozruch vzbudil zejména poslanec ODS Petr Tluchoř, který přečetl seznam asi osmi desítek nemocnic, jež by údajně neměly po přijetí připravovaného zákona o neziskových nemocnicích patřit do základní zdravotnické sítě a měly by se zrušit. Mezi nemocnice "na indexu" byla hlavně městská a již privatizovaná zařízení. Tluchoř uvedl, že seznam měl být přílohou chystané normy. Podle poslanců ČSSD už její součástí není. "Nemocnice přece nikdy nikdo rušit nechtěl. Alespoň ne v nějakém masivním rozsahu," řekl poslancům ministr.
Napjatá situace panovala i mimo sněmovnu. Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) oznámil, že kvůli nedořešeným sporům s VZP hrozí, že některé středočeské nemocnice budou muset zřejmě od ledna výrazně omezit výkony a poskytovat jen akutní péči. VZP přestala platit třem nemocnicím poté, co je kraj převedl pod správu větších nemocnic, jež fungují jako obchodní společnosti. Rath řekl, že jde o chybu ředitelky pojišťovny Jiřiny Musílkové či jejích podřízených.
ODS vyzvala Ratha k odstoupení kvůli tomu, že ministrova bývalá poradkyně Eva Klimovičová podle reportáže České televize údajně žádala od farmaceutické firmy Pfizer za setkání s Rathem a jeho podporu při jednáních o úhradách léků miliony korun na inzerci v časopisu pro lékaře. Rath byl v té době prezidentem České lékařské komory, na vyjednávání o placení léčiv se podílel.
Podle ministra to však na záznamu skryté kamery vypadá tak, že si jeho bývalá poradkyně o úplatek neřekla, ale že jí ho zástupce firmy Pfizer Aleš Prokopenko vnutil. Rath dodal, že Prokopenko je členem ODS. Od Klimovičové se distancoval. Podle Paroubka ministr nepochybil, když se svou poradkyní přestal spolupracovat hned poté, co se o podezření z korupce dozvěděl. "Celá věc je hodně vykonstruovaná, myslím, že ODS by měla začít konstruovat něco konstruktivního, a nikoliv takovéto výmysly," řekl premiér.
ODS zjištění televizní reportáže a způsob, jakým podle ní Rath a jeho lidé zneužívali svého postavení v lékařské komoře, považuje za naprosto skandální. Rath naopak jako korupční vidí chování některých politiků ODS. Vyzval šéfa strany Mirka Topolánka, aby si z něj vzal příklad a distancoval se od europoslanců Miroslava Ouzkého a Milana Cabrnocha i senátora Tomáše Julínka (všichni ODS). Podle něj jsou napojeni na VZP.
Přestože se měla debata zaměřit také na zdravotně pojistný plán VZP na letošní rok, příliš se ho kvůli urážkám a obviněním nedotkla. Poslanci se podrobněji nezabývali ani nucenou správou v pojišťovně, kterou na ni ministr 10. listopadu uvalil. Rath minulý týden uvedl, že dohled nad VZP by mohl skončit hned s odchodem ředitelky Jiřiny Musílkové, když se do té doby podaří najít nového šéfa. Musílková se rozhodla funkci opustit k 1. lednu. Jak dnes BBC řekl nucený správce Antonín Pečenka, bude správa pokračovat nejspíš do konce ledna kvůli některým smlouvám, které prý musel odložit.
ODS dnes také vyzvala vládu, aby zastavila připravovanou vyhlášku o úhradách léků na rok 2006. Názory na předpis se různí. Zástupci ministerstva a kategorizační komise tvrdí, že by lidé podle něj neměli na léky doplácet. Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba toto tvrzení zpochybňuje. S předpisem nesouhlasí ani Mezinárodní asociace farmaceutických společností.
Z vyjádření ministerstva vyplynulo, že by sporná vyhláška měla začít k 1. lednu platit. Česká lékárnická komora požádá proto ministerstvo, aby platnost nového předpisu o měsíc posunulo. Podle něj by měly pojišťovny na léčiva dávat od nového roku méně peněz. Komora tvrdí, že pacienti budou muset podle vyhlášky na léčiva víc doplácet.
Zdroj: ČTK