ODS chce místo zrušení poplatků prosadit snížení cen léků
Praha - ODS chce místo zrušení či omezení regulačních poplatků ve zdravotnictví, o což usilují hlavně ČSSD a KSČM, prosadit snížení cen léčiv o pět procent jako protikrizové opatření. To by lidem podle ODS ušetřilo až tři miliardy korun, přičemž rušení poplatků by naopak vedlo k prohloubení krize s přímým dopadem na pacienty.
Sociální demokraté návrh ODS označili za zastírací manévr, podle nich mohli občanští demokraté snížení cen léků navrhnout už dříve.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) novinářům řekl, že návrhy ČSSD a KSČM jsou věcně i ústavně problematické. "ČSSD a KSČM tak brání důležitým pozitivním změnám ve zdravotnictví a nechtějí vidět nepochybně pozitivní efekty zdravotnických regulačních poplatků," prohlásil Sobotka.
Navrhované pětiprocentní snížení cen léčiv je jako protikrizové opatření rychle proveditelné, uvedl exministr zdravotnictví a staronový předseda senátorů ODS Tomáš Julínek. Podle něj by znamenalo "snížení doplatku na léky pro občany a úsporu z veřejného zdravotního pojištění".
Senátoři ČSSD v čele se svým předsedou Petrem Víchou v následném prohlášení uvedli, že ODS mohla prostřednictvím Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) snížit ceny léků již v době, kdy byl Julínek ministrem. "Z výše uvedeného vyplývá neschopnost bývalého vedení ministerstva zdravotnictví snížit ceny léků pro občany, za které je odpovědný SÚKL a tuto neschopnost nahrazuje výběrem regulačních poplatků," uvádí se v prohlášení ČSSD.
Snížení cen léků je součástí protikrizových opatření, která chtějí občanští demokraté pomoci prosadit ministerstvu zdravotnictví. Patří k nim také změna ve financování očkování proti pneumokokům. Rodiče za něj nyní dávají 8500 korun, nově by očkování měly platit zdravotní pojišťovny.
Julínek řekl, že v oblasti zdravotnictví by měla skončit období destrukcí a hrátek o poplatky. "Jde o to, aby české zdravotnictví bylo stabilní, protože hrozí velká ztráta už v tomto roce," prohlásil Julínek. Zachování poplatků v současné podobě by podle ODS přineslo do systému sedm miliard korun.
Senát bude o těchto návrzích rozhodovat ve čtvrtek dopoledne, kdy má na programu levicové návrhy novel zákona o veřejném zdravotním pojištění ohledně poplatků. Pokud ODS v Senátu dosáhne zachování poplatků a snížení cen léků, obě novely by dostala znovu k posouzení sněmovna. V ní by levice mohla mít potřebnou většinu k přehlasování Senátu a omezení poplatků. Záleželo by ale zřejmě na hlasu poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky, který dříve naznačil, že by omezení poplatků podpořil.
Zástupci ODS se rovněž pozastavili nad tím, že sněmovna poslala do Senátu dvě novely stejného zákona s rozdílnou úpravou poplatků, což by v případě schválení norem mohlo způsobit problém, která z nich platí. Podle Sobotky by to bylo důvodem pro ústavní stížnost. "Oni si to pánové poslanci sociální demokracie a komunistů vůbec neuvědomili, co vytvořili za právní paskvil," uvedl předseda Senátu.
Pokud by sněmovna schválila teoreticky obě novely v senátní verzi, žádné vážné potíže by s tím být podle Sobotky neměly, neboť senátní úpravy jsou v obou případech identické.
ČTK
Zdroj: ČTK