ODS a ČSSD "zachraňují" zdravotnictví
- Největší strany se dohodly na tom, jak do zdravotnictví dostat nejméně 11 miliard - Jinak hrozí kvůli krizi zhoršení kvality péče
Ministryně za ODS Daniela Filipiová bude řešit hrozící krizi ve zdravotnictví podobně jako její velký protivník z ČSSD David Rath na začátku roku 2006. Její protikrizový balíček proto podpoří i opoziční sociální demokraté.
Podle definitivního protikrizového plánu ministerstva zdravotnictví, který se podařilo HN získat, chce Filipiová ještě letos zvýšit platby státu za děti, důchodce či nezaměstnané o dvě miliardy a zároveň vezme pojišťovnám přes miliardu, kterou měly utratit na svůj provoz a na prevenci, a pošle ji na zdravotní péči. Spolu s tím budou muset firmy podrobněji dokazovat pojišťovnám, že platí zdravotní pojištění opravdu za všechny. Díky tomu by měly vybrat pojišťovny o půl miliardy víc.
A to samé plánuje pro celý příští rok. Celkem chce takhle během dvou let Filipiová do zdravotnictví "nalít" 11 miliard.
"Pojišťovnám bude oproti původním plánům chybět jen letos zhruba 12 miliard. Kdybychom neudělali nic, tak už na konci letošního roku by pojišťovny začaly mít problém s financováním zdravotní péče," řekl HN náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.
Současné ministerstvo tak chce zabránit podobné krizi jako v roce 2005, kdy musely nemocnice kvůli pozdním platbám od pojišťoven prodlužovat čekací doby na plánované operace a někteří pacienti měli problém, aby jim lékaři předepsali drahý lék. Dnes ale přece jen řešení krize ministerstvu ulehčuje fakt, že pojišťovny mají na účtech zhruba desetimiliardový přebytek z minulých let.
Snížení doplatků nebude
Zároveň Filipiová ze svého původního protikrizového balíčku kvůli lepší "průchodnosti" raději vyndala všechny věci, které kritizovala opozice. Pacienti tak oproti původním plánům nedostanou šanci legálně si připlatit rozdíl mezi standardní a nadstandardní péčí.
Lékaři také oproti původnímu návrhu Filipiové nebudou místo názvů léků předepisovat "jen" léčivé látky. Ministerstvo si přitom od předepisování léčivých látek slibovalo v době krize zlevnění léků a snížení doplatků až o tři miliardy. Vycházelo totiž z předpokladu, že když budou doktoři předepisovat jen léčivé látky, budou muset firmy některé své předražené značky léků zlevnit.
Doktoři se ale postavili proti. "Třeba u pacientů se srdeční arytmií nebo s depresemi by mohlo být nekontrolovatelné zaměňování léků nebezpečné," říká šéf lékařské komory Milan Kubek. Ten v odporu proti změně v předepisování léků sjednotil prakticky všechny doktory. A ministerstvo otevřeně přiznává, že tenhle boj nemá šanci vyhrát.
Rath: Přihodíme víc
"Nemá cenu na tom krvácet, pokud na tom nebude shoda," připouští náměstek Šnajdr. Kubek navíc Šnajdra kritizuje, že ministerstvo nezvýší platby státu pojišťovnám tak, jak se plánoválo.
Ministerstvo sice počítá s navýšením dotací pojišťovnám už od července, ale i tak bude menší, než se kterým dnes počítá zákon. Podle něj by stát přidal peníze až v roce 2010. "Zdravotnictví budou chybět v příštím roce tři miliardy," zlobí se Kubek. ČSSD chce ale peníze dodat. "Navrhneme mnohem vyšší nárůst platby za státní pojištěnce. Pokud neprojde, podpoříme návrh vlády a po volbách se pokusíme platby státu znovu zvýšit," říká stínový ministr zdravotnictví David Rath. Ten je jinak s návrhem Filipiové spokojený. "Dělá stejné věci, jaké bychom dělali my. Jen skromněji," dodává.
HN, Petr Vašek
Zdroj: HN