Odmítl vás onkolog kvůli penězům? Běžte do pojišťovny
Potřeba bylo šest miliard, pojišťovny však poslaly na léčbu rakoviny jen dvě miliardy. S takovou statistikou za loňský rok přišla Česká onkologická společnost. Letos prý bude skóre ještě horší. Specializovaná centra mohou pacienty odmítat. "Pokud se tak stane, měla by zasáhnout pojišťovna a zajistit lidem jiného onkologa,“ říká šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.
Žádný nemocný nemá uzavřenou smlouvu s lékařem. Pacienti jsou ve smluvním vztahu s pojišťovnou. Těmito slovy začíná čerstvá zpráva České onkologické společnosti. "Pokud se pacientům nedostane nákladné onkologické péče, měli by se proto domáhat nápravy u pojišťoven,“ říká šéf společnosti Jiří Vorlíček.
Rada je to podle něj víc než aktuální, odmítnutých pacientů totiž podle něj v říjnu přibude.
Proč? Pojišťovny změnily politiku. Onkologickým centrům už neposílají peníze na konkrétního pacienta, ale paušálně. Ústav prostě dostane určitý balík peněz, a jak s ním naloží, je jen na něm. Množství peněz se přitom určí podle toho, za kolik se v nemocnici léčilo před dvěma lety. To podle Vorlíčka péči pacientů na celý rok nepokryje.
"Centra se musejí nově vejít do určitého limitu. Ten se odvíjí od čísel z roku 2009,“ potvrzuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Zprávu o tom, že i specializovaná centra budou hospodařit s paušálem, už podle něj dostaly všechny velké nemocnice. Paušál letos klesl o dvě procenta, v předchozích letech vždy stoupal.
Odmítl vás onkolog? Jděte do pojišťovny
Podle onkologů to bude znamenat jediné: v říjnu peníze dojdou. A centra začnou pacienty odmítat. "Že je to kvůli penězům, jim samozřejmě řekneme. Doporučíme jim, aby se obrátili na svou pojišťovnu. Ta by jim měla zjistit, ve kterém centru ještě kapacitu na léčbu mají, a poslat je tam,“ řekl Vorlíček.
Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera totiž pojišťovny slíbily, že péči všem pacientům zajistí. "Máme slib od pojišťoven, že uhradí veškeré nárůsty, které budou racionální,“ potvrdil Leoš Heger.
Vorlíček k tomu podotkl, že si je vědom, že v žádné zemi na světě nemohou pacienti dostat vše, co už medicína umí. Limity musí být i v onkologii. "Potřebujeme však stanovit jasná pravidla hry. A to jednak pojišťovnami a také ministerstvem,“ řekl Vorlíček. Rezervy by se podle něj ale měly hledat jinde.
Rakovinné bujení v populaci bují
Počet nemocných totiž každým rokem roste. Například letos by se mělo na rakovinu prsu léčit 68 716 žen, z toho 7125 pacientek by mělo být nových. Rakovinou tlustého střeva by mělo trpět 52 628 lidí a 8573 z nich odhalí lékaři letos. Nárůst se očekává i u rakoviny prostaty – z celkových 39 309 mužů se 6830 začne léčit v tomto roce.
Nejčastějším zhoubným nádorem je rakovina kůže, tlustého střeva a konečníku a plic. Ženy trápí rakovina prsu a muži nádory prostaty. Většina pacientů překročila šedesátku, rakovinu však mělo také 171 dětí, zemřelo 40. Podle nejnovějších dat ovšem přibývá i pacientů, které se daří díky moderní a včasné léčbě zachránit.
celý článek na serveru TÝDEN.cz ZDE
Zdroj: TÝDEN