Odhady o vnitřním dluhu nemocnic se blíží až ke 200 miliardám
Odhady o vnitřním dluhu nemocnic se blíží až ke 200 miliardám korun, což je částka, která ročně proteče zdravotnictvím. Podle exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) by tuto sumu nemocnice potřebovaly, pokud by se všechny měly přeměnit na zařízení 21. století s jedno a dvoulůžkovými pokoji a nejmodernější léčebnou technikou. Pokud by měly jen obnovit techniku, stačily by jim podle Ratha asi čtyři miliardy korun.
Samy nemocnice odhad celkového vnitřního dluhu nemají. Podle Stanislava Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic by potřebovaly na obnovu prostředky v řádech miliard korun. "Určitě deset miliard to bude nejméně," řekl.
Poradce ve zdravotnictví Pavel Vepřek však varoval před konkrétními čísly. "Na vnitřní zadlužení moc nevěřím, je to měkká hodnota. Dá se vymýšlet," řekl. Podle něj nemocnice tato data užívají jen jako argument k tomu, aby dostaly další dotace, přitom nakupují řadu přístrojů, které pak téměř nepoužijí.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt řekl, že ministr Tomáš Julínek (ODS) prověří strukturu dluhů nemocnic, aby zjistil, co do dluhu počítají a co nikoli. Nemocnice si podle něj často vylepšují hospodářské výsledky tím, že opomíjejí obnovu vybavení. Tím sice opticky jsou bez dluhu, ale jejich vnitřní zadlužení roste. Kvůli problematickému hospodaření odvolal tento týden ministr ředitele tří fakultních nemocnic - pražské vinohradské a Thomayerovy a olomoucké. Tyto nemocnice ale nejsou v čele tabulky dlužníků.
Proti Julínkovu zdůvodnění se ohradili šéfové klinik a oddělení Thomayerovy nemocnice. Z 32 všichni kromě tří podepsali prohlášení, jež poskytli. "S ministrovými výroky o ekonomických důvodech odvolání ředitele nemůžeme souhlasit a považujeme je za znevážení naší tvrdé a každodenní práce," řekl primář oddělení dětské neurologie Jan Hadač.
Rath odhaduje, že v průměru by jedna nemocnice na obnovu potřebovala půl až jednu miliardu. Thomayerova nemocnice, která je podle něj jedna z nejzanedbanějších, by potřebovala po 400 milionech na každý pavilon, celkem čtyři až pět miliard.
Půlmiliardový vnitřní dluh Vinohrad nepřipadá Rathovi v této souvislosti tak hrozný. Srovnávat vnitřní dluhy nemocnic je ale podle něj problém, protože není jasné, co která nemocnice do něj počítá. Vinohrady zavřely tento týden operační sály, protože nemají peníze na nové narkotizační přístroje. Chybějí jim prostředky i na ozařovací techniku, která dosluhuje.
Vnitřní zadlužení nemocnice dlouho pacienti nevnímají. Zpočátku chybějí peníze na údržbu, mzdy a investice. V další etapě nemají nemocnice na to, aby zaplatily svým dodavatelům. Ve třetí etapě už se finanční propad dotýká pacientů, nemocnice nemají peníze na potřebné léky, odkládají léčbu a prodlužují objednací termíny.
Zdroj: ČTK