"Odfakultněné" nemocnice omezí rozvoj v specializované péči
Co se tedy změní?
"Ty nemocnice, které budou kmenové při lékařských fakultách jako dnes fakultní, později snad univerzitní nemocnice, by se měly rozvíjet více směrem ke specializované péči a k těžším pacientům. A ty nemocnice, které budou takzvaně odfakultněné, by měly plnit roli jakýchsi "krajských" nebo městských nemocnic," řekl mluvčí MZ Vlastimil Sršeň.
Dodal, že Praha je poměrně velkým unikátem v počtu fakultních nemocnic na počet obyvatel. Podle něj lze samozřejmě do budoucna ocekavat úspory pro celý systém.
Jde tak o první velkou transformaci zdravotnictví v hlavním městě za posledních dvacet let. Momentálně je v Praze 5 fakultních nemocnic a po této změně zůstanou nadále tři, a to Všeobecná fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Motol a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, což v celorepublikovém, ale i Evropském kontextu je nadále pozoruhodné.
Samotné nemocnice zatím neví, v čem budou změny spočívat
I když ministerstvo tvrdí, že s vedením nemocnic už o tomto kroku dlouhodobě jedná, tak vedení nemocnic zatím neví jaké změny je čekají. "V tuto chvíli se chci blíže seznámit s dalšími představami zřizovatele našeho zdravotnického zařízení," uvedl ředitel Fakultní nemocnice Na Bulovce MUDr. Petr Zajíc, MBA.
Tisková mluvčí Thomayerovy nemocnice Martina Štanclová říká: "podle informací z ministerstva se opravdu nic měnit nebude, rozsah péče zůstane zachován a o změně způsobu financování se také nemluví. Zatím musíme změnit jenom hlavičkové papíry, razítka nebo smlouvy. Co bude dál do budoucna zatím nikdo neřekl. Otázka, proč se tak vlastně děje, je na místě, ale odpověď zná asi jenom ministerstvo."
jim
www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz