Odchody by měla písecká nemocnice ustát, říká ředitel
Písek - Výpovědi lékařů by píseckou nemocnici neměly ohrozit. Nemocnice, kde se k výzvě Děkujeme, odcházíme připojilo sedmdesát ze sta dodoktorů, má vypracovaný krizový scénář.
"Myslíme si, že takový počet lékařů neodejde. Sedmdesát podpisů neznamená sedmdesát výpovědí, to bylo jen tímto směrem mediálně zneužito. Uskutečnili jsme vlastní šetření a z něj vycházíme," říká ředitel nemocnice Jiří Holan. Nemocnice Písek, která jako první v jižních Čechách získala ocenění Nemocnice 21. století, je připravena na to, kdyby odešli z každého oddělení jeden až dva lékaři. "Kdyby ale byl počet vyšší, samozřejmě by se péče musela přesouvat mezi jednotlivými nemocnicemi," dodává Jiří Holan.
Ředitel je na své lékaře, kteří se připojili k výzvě, hrdý. "Je dobře, že se nebojí vyjádřit svůj názor a ozvat se, když si myslí, že se děje něco špatného. Požadavky lékařů jsou zcela legitimní, protože finanční situace není příliš veselá," dodává Holan. Podle něj je financování platů lékařů ne věcí nemocnice, ale státu či ministerstva.
"Je paradoxní, že v nemocnici, v níž jsou nejvyšší platy v jižních Čechách, se k výzvě připojilo největší procento lékařů," doplňuje Holan.
"Jsem rád, že lékaři ctí solidaritu," říká Holan. Písecká nemocnice se snaží mít dlouhodobě spokojené zaměstnance. Proto nedávno otevřela kromě nové hemodialýzy i oddělení spirituální péče. To je tvořeno ambulantním traktem a takzvaným Prostorem ticha. "V něm je možné diskutovat, mlčet, kojit, přemýšlet, ptát se, sejít se. Místo je přístupné pro všechny pacienty, imobilním poskytujeme péči přímo na odděleních.
Místo slouží i pro zaměstnance, protože spokojený zaměstnanec znamená v konečném důsledku i spokojeného pacienta. A nejde jen o finanční ohodnocení, ale o celkovou atmosféru - hradíme lékařům třeba postgraduální vzdělávání," říká Holan.
Signatáři výzvy Děkujeme, odcházíme, kterých je v republice 4112, uvádějí několik důvodů, proč chtějí k 31. prosince 2010 podat výpověď a odejít pracovat do ciziny. Mezi nimi dlouhodobé podfinancování českého zdravotnictví, dále nízká platba státu za státního pojištěnce, která neodpovídá objemu financí za poskytnutou péči, neexistence systému komerčního připojištění, chaos v lékové politice, kudy utíkají miliardy.
Podepsaným lékařům vadí i podle nich podivné hospodaření v nemocnicích, dále nízké platy lékařů, které neodpovídají náročnosti povolání, potřebnému vzdělání a prestiži. V neposlední řadě upozorňují na upadávající systém vzdělávání, který vede k odchodu mladých lékařů do ciziny.
Písecký deník, ONDŘEJ ŠMÍD
Zdroj: Písecký deník