Odbory zdravotníků vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli přesčasům
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost kvůli přesčasům, vstoupilo do ní 40.000 členů svazu. Novinářům to řekl předseda Jiří Schlanger. Zdůraznil, že pacientů se stávková pohotovost nedotkne, zdravotníci budou normálně pracovat. Odboráři podle Schlangra nesouhlasí s řešením přesčasů, s nímž přišel ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Ministr ale ČTK řekl, že je zodpovědný za resort a nemůže dopustit, aby byl nadále překračován zákoník práce.
Odboráři mají vlastní návrh, na kterém se shodli se zaměstnavateli. "Návrh ministra nevhodným a nespravedlivým způsobem mění pravidla pro přesčasovou práci ve zdravotnictví, ruší odměňování podle platových tarifů a zavádí smluvní mzdu," vysvětlil důvody protestu Schlanger.
Pracovní dobu hodlá ministr zdravotníkům rozšířit o osm hodin na 48 hodin týdně. Dalších osm hodin by si mohli nasmlouvat jako přesčasy. Vyjednávali by o odměně i za základní pracovní dobu, to by odměnu za přesčasy navýšilo. Místo tabulkových platů, kdy mají peníze podle vzdělání a let praxe, by měli smluvní mzdy. Záleželo by na odborech, jaké mzdy dojednají. Odboráři se obávají, že jim platy klesnou, když jim příjem nezaručí tabulky. Jako příklad uvádějí akciové společnosti, oproti státním nemocnicím jsou tam platy nižší.
Julínek svůj návrh hájí tím, že odbory ho vyšachovaly z diskuse o úpravě pracovní doby. Nechtěly s ním prý jednat. Do technické novely se nepodařilo změny prosadit, proto ministr připravil z pozice senátora vlastní návrh. Chce jím zahájit diskusi.
"Nemohu pochopit, proč stojí v ulicích, když jsme o tom ještě nejednali," poznamenal ministr s odkazem na demonstraci Lékařského odborového klubu z minulého týdne. Prodloužení pracovní doby odmítli lékaři z nemocnic. Proti jsou ale i lékaři ze soukromých ordinací, bojí se, že je pojišťovny rovněž budou nutit pracovat déle.
Schlanger věří, že ke stávkové pohotovosti se připojí i další zaměstnanci. Julínkův návrh podle něj omezí peníze i všem organizacím řízeným kraji a obcemi, tedy i pracovníkům sociálních služeb, kultury či údržby silnic. S předsedou ČMKOS Milanem Štěchem připravuje Schlanger dopis premiéru Mirku Topolánkovi.
Místopředseda zdravotního výboru sněmovny Boris Šťastný (ODS) ČTK řekl, že přijetí Julínkova návrhu je nevyhnutelné. "Je v zájmu právní ochrany pacientů i zdravotníků vykonávajících přesčasovou práci vesměs na hraně zákona na základě zcela nestandardních pracovněprávních vztahů. Tím by se odbory měly zabývat na prvním místě," prohlásil poslanec.
Stávkovou pohotovostí chtějí podle Schlangra odboráři dosáhnout toho, aby Julínek návrh stáhl. Pokud to neudělá, chtějí, aby návrh odmítl parlament. Pokud stávková pohotovost nebude znamenat dostatečný tlak na ministra, jsou ochotni přitvrdit. Školští odboráři v úterý zavřeli část škol. Zavírání nemocnic ale nepřichází podle Schlangra v úvahu. Lékařský odborový klub (LOK) je ve stávkové pohotovosti i kvůli přesčasům od loňského prosince.
Asociace českých a moravských nemocnic nechápe stávkovou pohotovost jako konflikt v nemocnicích. Odbory se zaměstnavateli podle ní našli dohodu. Problém je spíše ve vyhlášce, která sníží na příští rok úhrady, zdravotníci dostanou méně. "Je zbytečné současně je provokovat návrhem na prodloužení pracovní doby," uvádí asociace ve stanovisku, jež poskytla ČTK.
Odbory navrhují, aby se limit přesčasů zvýšil z osmi na 16 hodin pro lékaře v nemocnicích a na 20 hodin pro záchranné služby. Za tyto hodiny by měli lékaři příplatek 25 procent. Podle Schlangra je tento návrh schůdnější než Julínkův pro vyjednávání o výjimce pro Česko v Bruselu. Výjimka by měla být na čtyři roky, po volbách by nová vláda měla prostor na komplexní řešení.
Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pracuje ve zdravotnictví 241.000 lidí, tři čtvrtiny v nestátních zdravotnických zařízeních. V Česku je 80.000 sester, 20.000 nižšího zdravotnického personálu, 40.000 lékařů, 7000 zubařů a 7000 lékárníků. Zubaři a lékárníci jsou v téměř sto procentech v soukromé sféře, takže se odborově neorganizují. Z lékařů polovina pracuje v nemocnicích a většinou volí členství v Lékařském odborovém klubu.
Zdroj: ČTK