Odbory vyzvaly vládu: zastavit přípravy privatizace zdravotnictví
Zdravotnické odbory vyzvaly vládu, aby okamžitě zastavila přípravu další privatizace zdravotnictví. K převodu majetku do soukromých rukou podle nich povede přeměna fakultních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Plánuje ji ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Výzvu vydali odboráři z nemocnic řízených ministerstvem na shromáždění, jež pořádal Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že privatizaci nepřipravují, a tak těžko mohou něco zastavovat.
Předseda svazu Jiří Schlanger novinářům řekl, že požadavky budou prosazovat všemi dostupnými prostředky, včetně stávky. Vláda má jednat o věcných záměrech sedmi reformních zákonů 2. dubna. Odboráři počkají, zda kabinet pověří ministra přípravou jejich paragrafovaného znění. Stávky a demonstrace načasují na květen až červen, kdy by o normách měla znovu jednat vláda a posléze parlament.
"Jsme přesvědčeni, že změny připravované ministerstvem poškodí nejen zaměstnance, ale především všechny občany, potenciální pacienty," prohlásil Schlanger. Cikrt jeho slova odmítl. "Solidaritu v systému jsme zvýšili, odpovědnost za prostředky také. Čili to se vlamují do otevřených dveří a není důvod na to reagovat," řekl.
Odboráři chtějí, aby vláda místo zákona o univerzitních nemocnicích dala parlamentu zákon o neziskových nemocnicích. Než bude přijat, nemá se právní postavení nemocnic měnit. Zachovat se má i právní status pojišťoven. Podle odborů chce vláda majetek zdravotnictví převést do soukromých rukou a chystá "velkou zdravotnickou loupež".
Julínek výhrady odborářů odmítl. Od formy akciovek si slibuje průhlednější hospodaření a lepší využití peněz ve zdravotnictví.
"Pohádka pana ministra neplatí, věcné záměry zákonů ji nekopírují," poznamenal Schlanger. Zdůraznil, že nesouhlas odborů neznamená, že by odmítaly jakoukoli změnu, nechtějí však změnu, která je podle nich špatně projektovaná.
"Není možné, abychom jejich výzvám vyhověli, protože částečně jsou nesmyslné a částečně jdou po samé podstatě reformy a my se reformy vzdát nechceme," zdůraznil Cikrt.
Místopředsedkyně svazu Dagmar Žitníková řekla, že řada nemocnic v krajích už má formu akciovek. "Jednoznačně se tam zhoršily platové podmínky zaměstnanců a mnohde se zhoršila i kvalita péče," varovala. Obchodní společnosti nemohou mít ztráty, a tak ruší ztrátové provozy a propouštějí zaměstnance. "Obáváme se, že ke stejné situaci by mohlo dojít i po privatizaci fakultních nemocnic," řekla Žitníková.
Nižší platy v akciovkách označil Cikrt za odborářský blud, podle něj odboráři porovnávají "hrušky s jablky", tedy nesouměřitelné nemocnice. Ve velkých fakultních nemocnicích jsou profesoři, špičkové výkony, tam budou platy vždy vyšší. Rozdíl je i mezi akciovkami. Kde hospodaří odpovědně, daří se jim. V jižních Čechách mají lidé dobré platy i kvalitní péči a všechny nemocnice jsou akciovky, řekl Cikrt.
Českomoravská konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Lékařský odborový klub, Svaz pacientů a Profesní odborová unie zdravotnických pracovníků Čech, Moravy a Slezska ustavily Alianci pro dostupnou zdravotní péči, aby mohly koordinovat společný postup proti reformám. Podle předběžných informací by se členové Aliance k protestům připojili.
Zdroj: ČTK