Odbory vítají rezignaci náměstka záchranky, nechtějí ani ředitele
Na záchrance je napjatá situace. Odbory vyhlásily na konci července stávkovou pohotovost, kterou podpisem podpořila více než polovina z 500 zaměstnanců. Důvodem jsou odchody lékařů, špatná komunikace, rušení posádek s lékaři a přehnaná kontrola inspektorů.
Odboráři požadovali po kraji jako zřizovateli záchranky změnu vedení. Jejich požadavek mířil jak na Klusáka, tak na Zvolánka. Zvolánek sám tento týden rezignoval a jedním z důvodem byl i fakt, že chce napomoct zklidnění situace. Nadále zůstane lékařem. "Je dobře, že rezignoval, protože je to polovina toho, co chceme," uvedl Feit. V druhém požadavku na odstoupení ředitele nepoleví. "Tato změna je potřeba. Doktoři už tomuto vedení nevěří. Počkáme si proto na výsledky kontrolní komise kraje. Pokud by ředitel odvolaný nebyl, stávkovou pohotovost neodvoláme a budeme dál jednat," řekl Feit. Kontrolní komise by mohla být hotová v září.
Na kontrolu, která ještě neskončila, upozornil i hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Rezignace náměstka tedy nesouvisí s jejími závěry," dodal hejtman. Ředitel Milan Klusák dříve ČTK řekl, že bude respektovat výsledky komise a rozhodnutí kraje. Bere tedy v úvahu jak možnost, že zůstane ředitelem, tak že bude muset odejít.
Odborářům vadí, že zhruba za dva roky odešlo kolem 20 lékařů a podle nich za ně nepřichází adekvátní náhrada. Ohradili se i proti rušení posádek s lékařem a jejich nahrazením posádky bez lékaře. Klusák to však vysvětluje tím, že lékařů je nedostatek v celé České republice a změnou vedení reagovalo na situaci. Odboráři také poukazovali na špatnou komunikaci mezi zaměstnanci a vedením a na přehnanou kontrolu ze strany inspektorů. Lékaři uvedli, že je inspektoři hlídají, zda mají například správně zavázané tkaničky nebo v horku nosí bundu, což jim pak brání se plně soustředit na práci s pacientem
Zdroj: ČTK