Přeskočit na obsah

Odbory pořádají dnes v Praze happening proti zdravotnické reformě

Odbory se chystají dnes na Palackého náměstí v Praze před ministerstvem zdravotnictví uspořádat happening na protest proti zdravotnické reformě. Na její případné dopady chtějí upozornit scénkami a pantomimou.

Zapojit se hodlají i organizace postižených, pacientů a seniorů. Po akci by se měli účastníci vypravit na pochod ke sněmovně, která má dnes odpoledne začít zdravotnické reformní zákony projednávat.

Happening začne ve 12:05, tedy symbolicky "pět minut po dvanácté". Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové už totiž kabinet některé normy schválil a novelu o zdravotním pojištění odhlasovali ve sněmovně koaliční poslanci.

Právě tento zákon by měl umožnit zavedení standardu a nadstandardu, k němuž mají odbory největší výhrady. Předáci tvrdí, že by se tak omezil přístup k péči a moderní léčba by byla jen pro ty, kteří si ji zaplatí.

Odborářům vadí také chystané zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun či to, že by si léky do 50 korun měl hradit pacient.

Na protest proti reformám odbory uspořádaly už v polovině června celodenní stávku v dopravě. Žádaly stažení a přepracování reformních zákonů. Vláda od svých záměrů ale ustoupit nehodlá. Podle ní jsou změny nutné a Česko je potřebuje. Odbory mají na své straně naopak opozici. Někteří členové opoziční ČSSD se chtějí dnešní odborářské akce zúčastnit.

ČTK ktk

Výhrady a návrhy zdravotnických odborů k reformě

Zdravotnické odbory pořádají v úterý před ministerstvem zdravotnictví happening proti chystané vládní reformě. Tvrdí, že by zhoršila život pacientů. Mají k ní například tyto výhrady a návrhy:


Výhrady a obavy:

 

Stanovení standardu a nadstandardu
- omezení dostupnosti a rozsahu péče, ze zdravotního pojištění se jako standard uhradí jen nejlevnější léčba, léky, metody a pomůcky.

Zvýšení poplatku za den v nemocnici ze 60 na 100 korun
- není stanoven limit, při dlouhodobé nemoci lidé s nižším příjmem nezvládnou platit zhruba 3000 měsíčně za hospitalizaci a současně si udržet byt.

Placení léků do 50 korun
- někteří lidé si to nebudou moci dovolit a mohlo by to vést i k plýtvání, protože lékaři by mohli začít zbytečně předepisovat dražší balení léků.

Zvýšení daně z přidané hodnoty ve zdravotnictví
- výdaje se kvůli tomu zvednou, takže v systému budou chybět další peníze, spoluúčast pacientů tedy nejspíš dál poroste.

Schvalování reformních zákonů bez širší dohody s opozicí a odborníky
- opoziční strany a odbory si stěžují na to, že s nimi vláda o svých reformních plánech nejedná a že své záměry ve sněmovně díky své jasné většině "protlačuje".



Návrhy a požadavky:

- Podpora protikorupční strategie a zpřísnění trestů za korupční chování.
- Přehodnocení pronájmů a sjednaných služeb, ukončení nevýhodných smluv.
- Zachování nižší DPH u zdravotnického materiálu, techniky, pomůcek a léků.
- Zvýšení plateb státu do zdravotního pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané.
- Zrušení stropu na odvody zdravotního pojištění.
- Změna lékové politiky tak, aby klesly výdaje na léky.

ČTK
ktk

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…