Odbory odmítly delší pracovní dobu pro zdravotníky, zváží protest
Lékařský odborový klub (LOK) nesouhlasí s tím, aby se lékařům prodloužila pracovní doba o osm hodin týdně a o stejný počet hodin jim klesly přesčasy. Lékaři by měli méně peněz, i když by pracovali stejně jako dosud. Delší pracovní dobu navrhlo minulý týden v tripartitě ministerstvo zdravotnictví při jednání o novele zákoníku práce. Proti návrhu se postavil také Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče.
Současná úprava umožňuje lékařům zhruba 400 hodin přesčasů za rok, mají jich ale i 1000. Na hodiny nad povolený limit jim proto nemocnice dávají zvláštní smlouvy, v podstatě tak zákoník obcházejí.
"Odmítáme zavedení pracovních sobot. Je skandální řešit přetížení zdravotníků přesčasovou prací tím, že se jim prodlouží základní pracovní doba jako jediné skupině, to je v rozporu s trendy Evropy," řekl ČTK předseda LOK Martin Engel. Na pondělí 22. října svolal do Prahy poradu předsedů, aby se dohodli na protestních akcích.
LOK je od loňského prosince kvůli zákoníku práce ve stávkové pohotovosti. Politikům dal rok na novelu normy, podle Engela se ale zatím nic nezměnilo. "Liknavost teď chtějí nahradit tímto šíleným nápadem," podotkl Engel. Řešení vidí ve změně organizace práce v nemocnicích, bude sloužit méně lidí, lékaři budou na telefonu. Začít se musí zvýšením základních platů, aby lékaři nebyli závislí na příjmech z přesčasů. Nyní tvoří zhruba polovinu čtyřicetitisícového měsíčního příjmu peníze za služby a přesčasy.
Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že ministerstvo sice návrh na tripartitě předložilo, ale protože neprošel, netrvá na něm. Zdůraznil, že pracovní doba ve zdravotnictví se musí řešit, například záchranné služby už dávno jedou nad rámec zákoníku, protože kdyby ho dodržovaly, nemohly by zachraňovat lidské životy.
Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger ČTK řekl, že odbory spolu se zaměstnavateli připraví vlastní návrh na řešení pracovní doby ve zdravotnictví. V něm nebudou počítat s navýšením hodin základní pracovní doby. "Myslíme si, že už skončil komunismus, kdy soudruzi měli za to, že sezónní práce v zemědělství a celoroční práce zdravotníků se může kdykoli navýšit, když se pískne; to nechceme," prohlásil. Technická novela zákoníku práce je nyní ve druhém čtení ve sněmovně. Schlanger připomněl, že premiér Mirek Topolánek (ODS) vyzval odboráře i zaměstnavatele, aby do novely už nezasahovali. Úpravu pracovní doby ve zdravotnictví nechce dávat do této technické novely, protože kvůli této sporné věci by nemusela projít.
"Zdá se, že pan premiér nemá tak disciplinované mužstvo, když mu jeden z ministrů chce do novely vsunout další téma," poznamenal Schlanger. Na rozdíl od LOK nejsou Schlangrovy odbory ve stávkové pohotovosti. Pokud ale bude reálně hrozit změna pracovní doby ve zdravotnictví, postoj svazu se změní. "Myslím si, že lidé budou tak naštvaní, že ani nebudeme stačit to publikovat, myslím si, že vznikne revoluční nálada," řekl Schlanger.
Zdroj: ČTK