Odbory: Nemocnice péči zajistí
Nemocnice jsou podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra schopny zajistit péči o nemocné se současným počtem lékařů i objemem peněz i po 1. lednu, kdy se začnou řídit novým zákoníkem práce. Schlanger to včera řekl ČTK. Norma omezí od příštího roku přesčasovou práci. Šéfové nemocnic varovali, že nebudou mít dost lékařů ani peněz na pokrytí služeb. Lékařský odborový klub (LOK) vyhlásil stávkovou pohotovost ve všech nemocnicích na podporu zákoníku.
Schlanger řekl, že řada nemocnic zvládá zajistit péči i podle zkrácených limitů. Dosud mohl mít lékař zhruba 400 hodin přesčasů a dalších 400 hodin takzvaného čekání na práci za rok. Tento pojem ale nový zákoník nezná, limit přesčasů se tak krátí na polovinu. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka budou nemocnicím chybět na zavedení normy asi dvě miliardy korun. Chybějící lékaře chce ministr získat z Bulharska, Rumunska a dalších zemí.
Ředitelé úspěšných nemocnic však volí podle Schlangra takový režim organizace práce, při němž nejsou lékaři přetěžováni, nepřekračují časové limity a přitom si vydělají stejně jako dosud. "Posunuli začátky pracovní doby a využívají efektivně vybavení i zaměstnanců," vysvětlil.
Místo toho, aby všichni lékaři přišli časně ráno a v 16:00 přešli na pohotovostní službu, část lékařů přijde později, někteří až večer a jsou v práci přes noc. Ve špičce je na pracovišti nejvíce lékařů, v ostatním čase ale šéfové lékaře nenasazují zbytečně.
Motivaci lékařů být ve službě a zvýšit si tak výdělek změnili šéfové tím, že jim zvýšili základní odměnu. Lékaři si tak za méně hodin vydělají stejně a netrvají kvůli výdělku na dalších hodinách. Tento systém zavedly úspěšně například nemocnice v Jičíně a Mladé Boleslavi, dodal Schlanger.
LOK s tím souhlasí a navrhuje i takové řešení, že by lékaři odpracovali služby na další smlouvu, jako osoby samostatně výdělečně činné. Přesčasy by se jim počítaly zvlášť, takže by limit nepřekročili. Smlouvami se ale neodstraní problém, že lékaři jsou kvůli velkému počtu odpracovaných hodin unavení, takže stoupá riziko chyb a poškození pacientů, tvrdí někteří odborníci.
Zdroj: ČTK