Přeskočit na obsah

Odbory: Do stávky se zapojily fakultní nemocnice i další zařízení

Všechny fakultní nemocnice v Česku a další zdravotnická zařízení dnes ráno vstoupily do stávky na protest proti reformám, které chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Nemocnice většinou omezily provoz a fungovaly jako o víkendech. Do akce se podle zdravotnických odborů zapojilo kolem 30.000 z celkem 200.000 pracovníků ve zdravotnictví.

Podle šéfa zdravotnických odborů Jiřího Schlangera stávkuje víc než polovina personálu v první směně. Odbory sdružují asi 40.000 lidí. Lékařský odborový klub (LOK) má asi 5000 členů. Podle jeho předsedy Martina Engela se do protestu dnes zapojila víc než polovina z nich. V nemocnicích v Česku pracuje asi 15.000 lékařů.

V Česku je celkem 11 fakultních nemocnic. Pět z nich se nachází v Praze. Polovina klinik těchto pražských zdravotnických zařízení se dnes podle Engela do stávky aktivně zapojila. Další pracoviště protest podpořila. Někde se zdravotníci účastnili stávky jen symbolicky. Na oblečení si připevnili nápis Stávka.

Ve zdravotnických zařízeních se objevily letáky o stávce. Na nich stávkující shrnuli své výhrady k Julínkovým reformám. Odbory kritizují hlavně plánovaný převod nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Předáci hovoří o "velké zdravotnické loupeži". Podle nich hrozí, že se péče o pacienty po případném předání do soukromých rukou zhorší. Premiér Mirek Topolánek (ODS) před pár dny ve sněmovně slíbil, že ani vláda, ani ministerstvo zdravotnictví nebudou o převod fakultních nemocnic na akciové společnosti usilovat. Julínek před pár dny oznámil, že kontroverzní zákony pozdrží a nejprve o nich chce debatovat.

Některá zdravotnická zařízení, která řídí ministerstvo práce, se do stávky ale nezapojila. V hlavním městě k nim patří například Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) či Nemocnice Na Homolce. Podle její mluvčí Jitky Kalouskové ale mohou v zařízení být kolegové, kteří protest podporují.

Královéhradecká fakultní nemocnice stávkuje od rána. Ostatní zařízení v kraji se k protestu připojila jen manifestačně. Nemocnice na Vysočině fungují jako o víkendu. Akutní péče o pacienty je zajištěna, plánované operace a vyšetření zdravotníci odložili. Stávkující mají na sobě vizitky s nápisem Stop reformě. V nemocnicích visí informační plakáty. Lékaři v nich vysvětlují své stanovisko a žádají pacienty o shovívavost. Brněnská úrazová nemocnice uzavřela ráno příjmovou přepážku. Pacienti s obtížemi se dostávají do zařízení vstupem pro sanitky. V ostravské fakultní nemocnici se k protestu připojilo několik set z 3000 pracovníků.

Naopak nemocnice v Ústeckém kraji zůstaly dnes otevřené a ke stávce se připojily pouze symbolicky. Nedělní režim nezvolily, protože je v regionu nedostatek zdravotníků, uvedly odbory. Spíše symbolickou podobu má stávka i ve zdravotnických zařízeních ve Středočeském kraji. Řada z nich ale funguje jako o víkendu. Na Karlovarsku se k protestu symbolicky připojila krajská nemocnice. Většina zdravotnického personálu si připnula po příchodu do práce na šaty cedulky s oznámením o podpoře. V plzeňské fakultní nemocnici podle jejího vedení jako o víkendu funguje asi třetina oddělení. Jako o víkendu se pracuje i v olomoucké fakultní nemocnici.

Protest zdravotníků má na mnoha místech vyvrcholit v době celostátní stávky mezi 13:00 a 14:00 hodinou. V Kroměříži se má například uskutečnit setkání, na němž lékaři a sestry chtějí Julínkovy záměry "poslat k ledu". Budou proto lízat zmrzlinu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…