Odbory chtějí jednat s Nečasem o mzdách zdravotníků
Zdravotnické odbory chtějí ve čtvrtek jednat s premiérem Petrem Nečasem (ODS) o platech ve zdravotnictví.
Stěžují si na to, že většina zdravotníků nedostala od ledna podle slibů přidáno. Tvrdí, že na to nemocnice, kraje a záchranné služby nemají peníze.
Žádají proto přehodnocení vyhlášky, podle níž zdravotní pojišťovny péči hradí. Pokud to ministr Leoš Heger (TOP 09) nedokáže zajistit, měl by odstoupit, shodlo se v úterý na setkání v Praze 120 odborářů z regionů.
Na zvýšení platů se loni dohodl Heger s lékařskými odbory pod tlakem akce Děkujeme, odcházíme, v níž dala výpověď čtvrtina nemocničních lékařů.
Heger koncem roku slíbil, že se od ledna zvednou příjmy o 6,25 procenta. Menší nemocnice a kraje ale tvrdí, že finance nejsou.
Odboráři by si podle ministra měli zvýšení vyjednat ve své nemocnici s vedením. Podle něj nemocnice na zvýšení platů z úhradové vyhlášky mít budou. Pokud ministerstvo zjistí, že pojišťovny platí nemocnicím méně, než jim ukládá vyhláška, uloží jim za neplnění pokutu.
Celkem by na zvýšení platů zdravotníkům o deset procent byly podle odborářů potřeba čtyři miliardy korun, na zvýšení o 6,25 procenta pak 2,5 miliardy. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard.
Podle ministra stoupnou menším nemocnicím příjmy víc než fakultním, které platy už zvýšily. Menší nemocnice mají podle něj ve vyhlášce nárůst o 4,5 procenta, fakultní dvě procenta.
Podle propočtů Asociace českých a moravských nemocnic příjmy menších zařízení naopak klesnou o dvě procenta, při započtení inflace a DPH dokonce až o šest procent.
Odboráři dnes osočili Hegera, že je lhář, prý věděl při podpisu memoranda, že ho nenaplní. Ministr to odmítl, prý všichni věřili, že chtějí memorandum naplnit, ale že naplnění se musí "odpracovat".
Podle ekonomického náměstka Petra Noska je hlavní problém v "zálohové" politice zdravotních pojišťoven. Nemocnice dostávají průběžně zálohy a teprve po vyúčtování celého roku dostanou doplatky podle skutečně vykázané péče.
Tato jednání bývají na jaře dalšího roku a doplatky v pololetí. Než tyto doplatky dostanou, mohly by si prý nemocnice vzít překlenovací úvěr.
Podle odborářů by experti měli propočítat, jestli vyhláška o úhradách od pojišťoven slibované zvýšení příjmů skutečně pokryje. Na výsledky jsou ochotni počkat do konce dubna. Pokud by přidávání nebylo možné a ministr by nechtěl vyhlášku předělat, měl by podle odborů odstoupit.
Zdravotnické odbory jsou připraveny k protestům. Jejich podobu nechtěly zatím upřesnit, musí se na nich shodnout Zdravotnická trojka, kterou vytvořily odbory lékařů, sester a dalších zdravotníků. Hromadnými výpověďmi prý tentokrát nechtějí hrozit.
Požadované zvýšení platů by podle odborářů bylo možné úpravou tarifní tabulky, ta by podle nich měla být závazná pro všechny nemocnice, které jsou placeny ze zdravotního pojištění. Teď se jí řídí státní nemocnice, růst tarifů se tak projeví jen u nich.
Podle průzkumu zdravotnických odborů dostali víc peněz od ledna jen pracovníci ve fakultních nemocnicích a léčebnách, které spadají pod ministerstvo.
Ve dvou fakultních nemocnicích si přilepšili všichni zaměstnanci, ve zbývajících většinou jen zdravotníci. Ze 124 krajských a dalších nemocnic v regionech jen jediná podle odborů platy zvedla.
ČTK
Zdroj: ČTK