Odborník: Česká psychiatrie potřebuje koncepci a peníze
Praha - Česká psychiatrie potřebuje podle náměstka ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Ivana Davida především koncepci a peníze. Koncepce stanoví, kdo a jaké služby zajistí a kdo je zaplatí. Obor má nyní ze zdravotnického rozpočtu čtyři procenta, průměr EU je 8,5 procenta. David poukázal na to, že třeba psychiatrie v Hradci Králové je první nová stavba po 40 letech. Rekonstrukce Bohnic potrvá současným tempem 300 let, varoval dále v rozhovoru pro ČTK.
"Kvalita psychiatrické péče v ČR je zcela srovnatelná s nejvyspělejšími zeměmi, ale trápí nás ekonomické problémy. Důsledkem je nedostatečný ubytovací standard pacientů, nedostatečná technická vybavenost a nedostatek peněz na to, abychom mohli najmout více personálu a mohli se pacientům více věnovat, více je zaměstnávat a byla větší šance, že budou odcházet v příznivějším stavu," řekl David. Jako velký problém vidí i špatnou návaznost psychiatrie a sociální péče.
Z pověření Společnosti pracovníků psychiatrických ústavů připravuje David koncepci oboru. Varuje před omezováním lůžek a zpochybňuje představy zastánců komunitních služeb, kteří by chtěli zcela zrušit ústavní péči. Podle Davida současný počet lůžek odpovídá potřebám. V ČR je 11.000 psychiatrických lůžek, z toho 1400 v odděleních nemocnic a 9600 v léčebnách, kde téměř polovina slouží akutní péči.
"Je naivní představa, že udržíme ve společnosti každého pacienta, který kvůli své nemoci má zhoršenou schopnost přizpůsobení," komentoval vize zastánců komunitní péče David. Zkušenosti ze zahraničí podle něj naopak ukazují, že komunitní služby vše nepokryjí a musejí vznikat například ošetřovací domy s celodenní péčí.
Podle Davida vyhnalo rušení psychiatrických lůžek v USA a nejnověji v Maďarsku lidi "na ulici a do vězení". Podobný trend zaznamenal i v Česku. V Praze žije 3000 bezdomovců, třetina prý trpí schizofrenií a nikdo se o ně nestará. Měli by být vyšetřeni, aby se zjistilo, zda jsou bezdomovci, protože jsou duševně nemocní, nebo si tento způsob života zvolili. "Nemusí to být tak, že si libují ve špíně, chladu a hladu, ale trpí duševní poruchou a nejsou schopni se přizpůsobit nárokům," vysvětlil.
Koncepce by měla řešit také nabídku ambulantních služeb. V ČR působí 700 ambulantních psychiatrů, což je podle Davida dostatečný počet. Zabývají se ale jen tím, co jim zdravotní pojišťovna platí. Předepisují léky a jen málo se jich věnuje psychoterapii. Mělo by to být naopak a více by měla být ústavní péče provázána také s komunitní péčí, shrnul David.
ČTK
Zdroj: ČTK