Odborníci vytvářejí nový systém ambulantní léčby závislostí
Tým expertů v čele s Centrem adiktologie Univerzity Karlovy v Praze navrhuje novou koncepci ambulantních služeb pro léčbu závislostí. Vzor a inspiraci pro to, jak se má vést ambulantní léčba, pro dnešní odborníky na závislosti představuje mimo jiné vedoucí ambulance pro alkoholismus a jiné toxikomanie v Mělníku Karel Hampl, který dnes v Praze převzal Cenu adiktologie 2008.
Současný systém ambulantních služeb pro léčbu závislostí prý neodpovídá změně, kterou prošla drogová scéna v 90. letech. Laureát Hampl si postěžoval, že v Česku je zoufalý nedostatek ambulancí. Například není zajištěna dlouhodobá péče o závislé na alkoholu, na rozdíl od péče o drogově závislé, jíž se věnují mnohé neziskové organizace.
Před rokem 1992 byla v každém okrese jedna alkoholicko-toxikologická (AT) ordinace, dnes jich je podstatně méně. Adiktologové chtějí na původní model navázat a přizpůsobit ho novým podmínkám, řekl ČTK vedoucí centra Michal Miovský. Podle něj jde o první koncepci zajištění ambulantních služeb v oblasti závislostí od roku 1989.
Návrh počítá se třemi pilíři. Prvním mají být takzvané AT ordinace inspirované původní sítí. Na rozdíl od minulosti, kdy se jednalo o čistě lékařskou péči, by ale ordinace měly být mezioborové. Měl by v nich poskytovat služby psycholog i sociální pracovník.
Druhou složkou mají být adiktologické ambulance, které by zajišťovaly nezdravotnické úkony typu výměny stříkaček. Třetím pilířem se mají stát denní stacionáře a doléčovací programy na úrovni krajů. Měly by zajistit dlouhodobou intenzivní péči o závislé včetně psychoterapie.
Koncepce vznikla ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví, které přislíbilo projektu podporu. Až do října se má vést odborná diskuse o návrhu. Podle Miovského by se mohly návrhy v praxi projevit již od ledna 2009.
Karla Hampla, jenž promoval na lékařské fakultě v Praze v roce 1953, považují současní adiktologové za jednoho ze zakladatelů oboru. "Je jedním z kolegů starší generace, od kterého se učíme, ale důležité také je, že začal realizovat to, čemu dnes říkáme mezioborová práce," řekl o Hamplovi ČTK Miovský.
Hampl se zpočátku věnoval alkoholikům, brzy se ale začal zajímat i o léčbu závislostí na těkavých látkách a lécích. V jeho ambulanci, kterou dodnes v Mělníku vede, zaměstnává lékaře, psychologa i sociálního pracovníka. Právě mezioborovost a vícezdrojové financování má být podle Miovského základem koncepce ambulantních služeb v budoucnu.
Loni cenu získala psychiatrička Jana Novotná, která zhruba před 30 lety objevovala postupy pro léčbu závislostí na návykových látkách. V pořadí první Cenu adiktologie získali v roce 2006 Jaroslav Skála s Luďkem Kubičkou, kteří dali základ a směr léčbě alkoholismu v ČR. Skála založil například první záchytnou stanici na světě.
Zdroj: ČTK