Odborníci: Psychiatrii v Česku se zatím nedaří reformovat
Reforma psychiatrie v Česku, o kterou již léta usilují odborníci, zatím nepostupuje kupředu. Přestože pacientů s duševními potížemi přibývá, do péče větší díl zdravotnických výdajů neputuje. ČTK to řekl předseda Psychiatrické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Jiří Raboch. Do psychiatrické péče jdou asi tři procenta výdajů ve zdravotnictví. V zemích EU je to obvykle pět až osm procent.
"Nejsme v prosazování našich cílů a změn ve struktuře psychiatrické péče úspěšní. Naše péče v technických aspektech, nikoliv po personální stránce, skutečně neodpovídá 21. století," řekl Raboch. Zmínil například pokoje s vysokým počtem lůžek i nedostatečné rehabilitační zázemí.
Podle Všeobecné zdravotní pojišťovny sice do psychiatrické péče plyne v posledních letech víc peněz, ale nárůst je jen velmi mírný. Raboch doplnil, že náklady rostly výrazně rychleji, takže psychiatrie ve skutečnosti zaznamenala finanční propad. Uvedl, že o nutných změnách psychiatrická společnost jedná s ministerstvem i poslanci.
Podle loňské analýzy se počet pacientů psychiatrických ambulancí v posledních deseti letech zvýšil o více než třetinu. Léčí se prý každý dvacátý člověk. Nejvíce přibývá lidí s poruchami nálady. Výrazně roste i počet pacientů s neurotickými obtížemi a demencí. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) 22 procent ekonomických ztrát kvůli chorobám připadá právě na nemoci duševní. Onemocnění srdce a cév jsou za pětinou ztrát, 14 procent za rakovinou.
Podle Ondřeje Pěče z psychiatrické společnosti se zatím v Česku nedaří léčbu z institucí přesunout do pacientova přirozeného prostředí. "Potýkáme se s těžkým dědictvím minulosti. Léčba se stále poskytuje v psychiatrických léčebnách, i když vývoj pokročil kupředu," řekl Pěč. Podle něj společnost na lidi s duševními potížemi stále pohlíží skrz prsty a není schopna je přijmout mezi sebe. Dodal, že v Česku navíc neexistuje dostatečná síť služeb pro pacienty, kteří se vracejí po léčbě k běžnému životu.
O pomoci lidem s duševními potížemi jedná v Praze od 21. do 24 října na 900 psychiatrů ze sedmi desítek zemí. Na kongresu se zaměřují na sociální psychiatrii, která zohledňuje při péči o duševní zdraví i společenské vlivy. Duševní stav lidí totiž výrazně ovlivňují války, násilí, chudoba, oteplování i migrace, upozorňují světoví odborníci.
Zdroj: ČTK