Odborníci: Omezení věku pro umělé oplodnění je diskriminace
Za věkovou diskriminaci označují odborníci i zástupkyně organizací, které se zaměřují na rovnost pohlaví a lidská práva, omezení věku pro umělé oplodnění. Poslanci ve středu schválili ustanovení, že by dárkyním vajíčka a dárcům spermií muselo být od 18 do 40 let. Pokud by manželovi či manželce nebo partnerovi či partnerce bylo jen o měsíc víc a nemohli spolu mít dítě přirozeně, mohli by na potomka zapomenout. Norma začne platit, pokud ji schválí Senát a podepíše prezident.
"Párům v České republice dnes v početí brání nejen příroda, ale teď už i naši zákonodárci," poznamenal předseda sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti Milan Mrázek. Úpravu považuje za nelogickou a diskriminační. Nedovoluje podle něj to, aby muž po čtyřicítce daroval své mladší ženě spermie. Dodal, že odborná společnost na problém opakovaně bez úspěchu upozorňovala. Také podle předsedy Sdružení center asistované reprodukce Miroslava Kadlece je ustanovení s ohledem na nepříznivý demografický vývoj v Česku nepřijatelné.
"Je to úplně směšné. Pracovat je možné do sedmdesáti let, ale mít děti po čtyřicítce ne," řekla dnes ČTK Saša Marie Lienau z organizace proFem. Poslanci by podle ní měli mít pádné důvody, proč vidí nebezpečí v tom, že by lidé ve vyšším věku měli děti.
Alena Králíková ze společnosti Gender Studies připomíná, že chování společnosti se mění a ženy mají děti ve vyšším věku než v minulosti. Rodičky kolem čtyřicítky nebývají už výjimkou. "Větší roli by mělo hrát to, jestli jsou lidé zdraví, než to, jestli je jim 38 nebo 42 let," uvedla Králíková. Dodala, že pokud se lidé rozhodnou mít po čtyřicítce děti, pak je to jejich odpovědnost. Zákon by podmínky na základě věku stanovovat neměl, uzavřela.
Za diskriminaci by úpravu považovala i ředitelka Ligy lidských práv Gwendolyn Albertová. Podle právničky Míši Tomišové, která s ligou spolupracuje, záleží při stanovení věku na odborném hledisku. "Nutné jsou skutečně vědecké a ověřené poznatky. Pokud tuto hranici jen tak od stolu plácli (autoři normy), tak pak je to diskriminace," uvedla Tomišová. Podle ní by mělo být doloženo například to, o kolik procent se konkrétní zdravotní rizika po čtyřicítce zvyšují. Čísla by měla být dostatečně závažná, dodala.
Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jany Kocové má omezení právě snížit možná zdravotní rizika, která se s věkem zvyšují. Někteří lékaři ale upozorňují na to, že biologický věk se vždy nerovná věku skutečnému. Díky správné životosprávě a pohybu bývají matky fyzicky mladší, než ukazuje datum narození.
Věkové omezení pro umělé oplodnění vzbudilo rozruch již loni. Proti byli lékaři, aktivisté i někteří politici. Poslanci nyní údajně schválili paragrafy o asistované reprodukci nedopatřením. Nevšimli si prý, že v normě o kmenových buňkách jsou.
Podle šéfa zdravotního výboru sněmovny Jaroslava Krákory (ČSSD) jsou si poslanci problému vědomi a chtějí ho prý napravit. "U mužů by ten věk neměl být omezen," řekl Krákora. Změna se podle něj objeví v novele zákona o zdravotní péči nebo v některé jiné zdravotní normě.
Zdroj: ČTK