Přeskočit na obsah

Odborníci olomoucké nemocnice oceněni

Tři špičkoví odborníci Fakultní nemocnice v Olomouci se dočkali významných ocenění ve svých oborech. Přednosta dětské kliniky Vladimír Mihál převzal společně s dalšími kolegy Cenu ministra zdravotnictví ČR, chirurg Karel Vysloužil dostal prestižní Maydlovu cenu udělovanou Českou chirurgickou společností a lékařka Ishraq Dhaifalahová získala nejvyšší ocenění Mezinárodní společnosti pro gynekologii a porodnictví. dnes oznámil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Mihál patří k předním odborníkům v léčbě hemato-onkologicky nemocných dětí. Jednu z cen ministra zdravotnictví získal za úspěšné řešení výzkumného projektu, na němž se podíleli i další přední čeští odborníci.

"Naší snahou je snížit celkovou toxicitu léčby a zachovat přitom dobré léčebné výsledky. Minimálně u poloviny dětí by nemusela být toxická zátěž tak vysoká, otázkou je jak tyto pacienty rozpoznat. A na to se snaží odpovědět náš výzkumný projekt," uvedl přednosta. Při zahájení léčby lékaři podle jeho slov sledují pomocí krevní analýzy, jak rychle se organismus očišťuje od nádorových buněk.

Olomoucký chirurg Vysloužil se více než 20 let věnuje problematice nádorů tlustého střeva a konečníku. Česká chirurgická společnost mu na své poslední valné hromadě udělila prestižní Maydlovu cenu za monografii Komplexní léčba nádorů rekta. V každém roce je oceňován jen jediný autor. Jeho práce vyšla v roce 2005 a získal za ni i čestné uznání rektora Univerzity Palackého.

"České republice patří nelichotivé první místo v počtu lidí, u nichž lékaři tyto nádory diagnostikují. Ročně je to zhruba 75 nových případů na každých 100.000 obyvatel," uvedl chirurg. Ve FNO je vedoucím týmu odborníků na I. chirurgické klinice, kteří ročně kvůli tomuto nádoru operují více než 200 pacientů. "Pokud je vzhledem ke stadiu nemoci možná radikální léčba, tedy chirurgický zákrok s eventuální následnou chemoterapií či radioterapií, mají šanci přežít až tři čtvrtiny nemocných," doplnil Vysloužil.

Dhaifalahová se v Ústavu lékařské genetiky a fetální medicíny věnuje prenatální diagnostice, tedy posuzování případných vrozených vývojových vad u plodu. Za své zásluhy získala od Mezinárodní společnosti pro gynekologii a porodnictví prestižní cenu. "Je to ocenění nejvyšší světové organizace, která se věnuje ženám ve zdravotnictví. Ženy vzhledem k dalším povinnostem vůči rodině mají život obtížnější, cena pro mě tedy znamená mnoho. Získala jsem ji jak za národní tak i mezinárodní práci," podotkla lékařka.

V olomoucké nemocnici se podílela na zavedení nové progresivní metody, kdy se chromozomální změny a anomálie zjišťují v časném stádiu těhotenství a s mnohem větší přesností. Ústav lékařské genetiky a fetální medicíny FNO nabídl tento model vyšetření jako první v České republice.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…