Odborníci: Nemocní lupénkou mají kratší život
Lupénka nejen ztěžuje pacientům život, ale také ho zkracuje. Průměrný věk lidí, kteří psoriázou onemocní do 25 let, je o 20 let kratší než u populace bez ní. Nemocní, u kterých se lupénka objevila po 25 roce, se dožívají o deset let méně než zdraví lidé. Na tiskové konferenci to řekli odborníci, kteří se nemocí zabývají.
"Jde o chronické, zánětlivé, neinfekční kožní onemocnění, které vzniká na základě scestné imunitní reakce," řekl k lupénce přednosta Dermatovenerologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Karel Pizinger. Nemocí trpí zhruba dvě procenta středoevropské populace. Postihovat může jen malé oblasti kůže, například lokty a kolena, ale také velké plochy těla. Sklony k chorobě jsou dědičné. Zhruba ve třetině případů má lupénku někdo z blízkých pokrevních příbuzných.
První příznaky nemoci se mohou vyskytnout v jakémkoli věku. Objevit se může podle Pizingera náhle, například po infekčním onemocnění, třeba po zápalu plic. Uvádí se, že nemoc ovlivňuje život stejně negativně jako třeba srdečně-cévní choroby. Závažnou komplikací nemoci lupénky navíc bývá psoriatrická artritida, tedy chronické a zánětlivé poškození kloubů. Nemocní lupénkou prý častěji a v nižším věku trpí chorobami, které zkracují život, třeba obezitou, vysokým krevním tlakem a chronickým zánětem střev.
Podle Pizingera je pro pacienta komplikací také dlouhodobost nemoci. Kvůli tomu na něj může mít nemoc psychické, sociální i ekonomické dopady. Přednosta Dermatovenerologické kliniky pražské vinohradské nemocnice Petr Arenberger je dokonce přesvědčen, že deset procent pacientů s lupénkou uvažuje někdy v životě o sebevraždě.
Lehké formy nemoci se léčí místně, například kortikosteroidy. Dříve byly časté dehtové preparáty. K dalším způsobům boje proti lupénce patří fototerapie, kdy se k léčbě používá ultrafialové světlo. Jejím doplňkem může být balneoterapie, například solné, olejové a bylinné koupele. Pozitivní je také pobyt v mořské vodě.
Asi 20 procent pacientů má podle Arenbergera těžkou formu nemoci, při které pomáhá celková léčba. Používají se k ní třeba retinoidy a chemoterapeutika. Nemocným však přináší určitá rizika, u některých léků je například nutná prevence početí u obou pohlaví.
Podle přítomných lékařů se v posledních letech pro střední a těžké formy nemoci osvědčila takzvaná biologická léčba, tedy kúra léky vyráběnými metodou genového inženýrství, které cíleně působí proti scestné imunitní reakci. Podle nich je tato léčba pro pacienty například také pohodlnější, protože je méně časově náročná.
Zdroj: ČTK