Přeskočit na obsah

Odborníci: Češi nespokojení s péčí lékařů chtějí častěji k soudu

Češi chtějí čím dál častěji dostat své lékaře kvůli nespokojenosti s péčí k soudu. Trestních oznámení na lékaře i jiný zdravotnický personál i občanskoprávních sporů tak přibývá. Češi si nenechají nic líbit, mají lepší informace o svých právech a díky medializovaným případům s vysokým odškodným mají také větší kuráž, zaznělo na veletrhu HospiMedica. Soudy také v poslední době přiznávají poškozeným stále vyšší odškodné.

Češi se ve srovnání s evropskými sousedy obecně více soudí. Teď nezůstávají ušetřeni ani lékaři. Prostějovská nemocnice má podle několik dní starého rozhodnutí zaplatit 16,5 milionu korun za pozdní resuscitaci pětidenního novorozeněte, které upadlo v nemocnici do bezvědomí a jako šestileté je teď dítě na úrovni kojence. O penězích byla řeč také v případě takzvaného heparinového vraha v havlíčkobrodské nemocnici i v kauze zaměněných novorozeňat v třebíčské nemocnici.

Tyto mediálně sledované příběhy přiměly k trestním oznámením i další pacienty, kteří nebyli s prací lékařů spokojeni, uvedl advokát Lukáš Prudil. Ještě v roce 2000 řešil asi dva spory pacientů a lékařů za rok, nyní je to mnohonásobně víc. "Neuplyne 14 dní, aby se tam neobjevil někdo z lékařů, na koho je podáno trestní oznámení," uvedl s tím, že tento trend mu potvrzují i jiní kolegové.

Také Alena Tobiášová z Fakultní nemocnice Brno potvrzuje, že jsou lékaři častěji vystavení policejnímu vyšetřování i soudním jednáním než dříve. Stále častěji jde přitom o milionové částky. "Ne vždy jsou ale tyto nároky oprávněné. Někdy to lidé jen na základě televizních reportáží o jiných případech v uvozovkách zkusí," doplnila.

Nemocnice se proti možným potížím většinou pojišťují. Nejsou ale vždy pojištěny na všechny typy újmy, upozornil Tomáš Doležal z Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Zdravotnická zařízení ale varují, že i přes pojištění je mohou stále vyšší částky dostat do vážných potíží.

"Může se roztočit spirála, kdy žalující pacienti budou požadovat stále větší a větší částky, nemocnice se budou muset pojišťovat na tyto částky a může to nemocnici dovést do situace, kdy na to nebude mít," uvedla v úterý na HospiMedice Věra Procházková z představenstva Krajské karlovarské nemocnice.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…