Odboráři z ÚHKT plánují stávkovou pohotovost za zachování ústavu
K vyhlášení stávkové pohotovosti jsou odhodláni odboráři z Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), pokud ministerstvo zdravotnictví s nimi nebude komunikovat o svých plánech na slučováním ÚHKT a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Bojí se o osud špičkového zařízení, které jako třetí v zemi získalo mezinárodní akreditaci JCI a jako první i zlatou pečeť bezpečnosti pacientů. Odbory zopakovaly varování, že ústav sloučením přijde o akreditaci, tím klesne kvalita péče o pacienty s vážnými krevními chorobami.
"Zamýšlené zastřešování ÚHKT pod VFN je pro nás rozpadem ústavu a špičkových týmů," řekla novinářům předsedkyně tamní odborové organizace Ivana Picková. Zaměstnanci žijí podle ní ve stresu a nejistotě z budoucnosti, z ministerstva nemají žádné informace.
"Na všem se pracuje, až budou analýzy hotové, vše zveřejníme," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Už dříve ministerstvo sdělilo, že spojením ÚHKT s VFN se ušetří 20 milionů ročně. Roční obrat ÚHKT je 680 milionů korun. Ministerstvo ujistilo, že i po sloučení zůstane kvalita péče o nemocné zachována.
Vystoupení odborářů chápe Cikrt jako součást celoodborové kampaně. Českomoravská konfederace odborových svazů v úterý vystoupila s kritikou reformy a Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ohlásil na 5. března výstražnou stávku. "Nebudeme naskakovat na tuto vlnu tlaků odborů, řešíme věcné problémy. V nejbližších dnech bude jednat ministerstvo s managementem ÚHKT, blíží se finále úspěšného řešení projektu," dodal mluvčí.
"Vyzýváme vedení ministerstva, aby odstoupilo od projektu slučování ÚHKT a VFN," řekla členka petičního výboru Jana Ryšavá. Petici za zachování samostatnosti ústavu podepsalo 6600 lidí. Odboráři se scházejí denně na tiché demonstraci před vstupem do ÚHKT, fotografie posílají poslancům. Petici loni v listopadu dali Poslanecké sněmovně.
"Nemáme žádné písemné doklady o záměrech ministerstva, vše jsou jen ústní sliby, nejsme účastníky jednání o budoucnosti ústavu," shrnula výtky Picková. Ministr Julínek prý znemožňuje informování veřejnosti o problémech se slučováním. Na setkání s novináři měl přijít i profesor Pavel Klener, kterého Julínek odvolal loni v listopadu kvůli tomu, že nedokázal uklidnit obavy zaměstnanců i pacientů ze sloučení. Ministerstvo účast Klenera prý "striktně nedoporučilo".
"Nevidím důvod, proč by se vedení ústavu účastnilo odborářských tiskových konferenci, to je naprosto nepatřičné," reagoval Cikrt.
Odboráři chtějí od ministerstva analýzu případných přínosů sloučení, marně prý o ni stále žádají. Jako možný kompromis pro spojení obou zařízení vidí to, že by si ÚHKT zachoval právní subjektivitu, zůstal by v dosavadních prostorách a měl by od VFN oddělený rozpočet. Za slučováním vidí zájem o lukrativní pozemky v centru Prahy. Nejprve by se ÚHKT přestěhoval do areálu VFN, časem by byla z centra vystěhována i VFN a pozemky v hodnotě přinejmenším 50 miliard korun by mohlo ministerstvo prodat, varují odboráři.
Zdroj: ČTK