Od února bude v ČR k dispozici nový lék pro závislé na heroinu
Od února by měl být v Česku k dispozici nový substituční lék pro léčbu závislosti na heroinu suboxone. Na rozdíl od nyní užívaného subutexu by suboxone neměl být podle odborníků zneužitelný k nitrožilní aplikaci. Počet lidí závislých na subutexu přitom v Česku neustále vzrůstá. Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti odhaduje, že může jít až o 4300 lidí. Nejhůř si vede Praha, kde se počet 2700 závislých na subutexu téměř vyrovnává 2900 uživatelům heroinu.
"Menší riziko zneužitelnosti suboxonu je dáno přítomností naloxonu (respektive kombinací buprenorfin/naloxon v poměru 4:1 v jedné tabletě) v tomto preparátu - na rozdíl od subutexu, kde je pouze vlastní účinná látka buprenorfin, který se zneužívá," vysvětlil ČTK rozdíl mezi novým suboxonem a dosud používaným subutexem Petr Popov z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Subutex může předepsat jakýkoli lékař, proto k němu mají lidé snadný přístup. Lékaři sice mají ze zákona povinnost evidovat každé vypsání receptu na subutex ve speciálním internetovém registru Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), v praxi se tak ale podle odborníků prý neděje.
Osmimiligramovou tabletu subutexu lze údajně na ulici koupit za 300 až 1000 korun. Odhaduje se přitom, že průměrná denní dávka činí šest miligramů a aplikuje se nejčastěji obden. Při léčbě se subutex podává ústně, narkomani zneužívající subutex ale látku rozpouštějí a píchají si ji do žil.
K číslu 4300 problémových uživatelů subutexu došli odborníci tak, že započítali výsledky průzkumů kontaktních center a některých zdravotnicích středisek. Například loni bylo v kontaktu s pracovníky center 2890 uživatelů subutexu získaného bez lékařského předpisu.
Více kontrolovaný je výdej jiné substituční látky - metadonu. Ten léčící se uživatelé drog dostanou jen ve specializovaných zařízeních. Odborníci usilují o rozšíření metadonu do lékáren, ale ve formě méně zneužitelné formy hustého sirupu.
Zdroj: ČTK