Oční kliniky platí lékařům desetitisíce, když pošlou pacienty k nim
Některé soukromé oční kliniky platí oftalmologům za to, že k nim posílají pacienty na operační zákroky. Jde například o kliniku Lexum. Redakce Medical Tribune má k dispozici smlouvy, ve kterých klinika nabízí lékařům deset tisíc korun měsíčně výměnou za to, že svého pacienta odešlou právě do této kliniky. Vedení oftalmologické společnosti takový postup lékařů odmítá jako porušení etických principů České lékařské komory.
Na problém upozornil jako první lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, který minulý týden v této věci interpeloval ministra zdravotnictví. Podle Hovorky se jedná o desítky lékařů, kteří do těchto center odesílají řádově tisíce pacientů. „Lexum ročně ošetří cca 14 000 pacientů od VZP, což je v přepočtu podle procentuálního rozložení pojištěnců mezi pojišťovny zhruba 60 procent. Dá se tedy předpokládat, že celkově se jedná o cca 23 000 pojištěnců – pacientů od všech pojišťoven ročně,“ uvedl poslanec.
Problém spočívá v tom, že spolupracující lékař odesílá pacienta do vybrané kliniky nikoli podle odborné volby, ale proto, že od ní dostává zaplaceno. Navíc nabádá pacienta k zákroku, který možná ani není nutný, ale pokud ho zvolí, dostane lékař od kliniky finanční odměnu. Vyplývá to ze smluv, které má redakce MT k dispozici. Redakce MT má k dispozici podobné smlouvy mezi lékaři a oční klinikou Gemini.
Výhradně pro Lexum
Klinika Lexum ukládá spolupracujícím lékařům následující povinnost: „Lékař se zavazuje pro objednatele provádět vzdělávací činnost v oblasti oftalmologie a informovat své pacienty o možnostech zákroků nehrazených zdravotními pojišťovnami, které nabízí objednatel… Lékař se zavazuje, že obdobnou službu zajišťuje výhradně pro objednatele… Lékaři za tuto činnost náleží odměna ve výši 10 000 korun.“
V dalším vzoru smlouvy klinika Lexum podněcuje lékaře, aby pacientům doporučovali výkony, za které si budou muset pacienti doplatit více než 10 000 korun za jedno oko. Pokud si pacient v klinice Lexum zvolí tuto nákladnou variantu, dostane lékař odměnu ve výši 800 Kč: „Ceníme si Vašeho času věnovaného pacientům při vysvětlování problematiky moderní léčby šedého zákalu, a pokud pacient takovou léčbu u nás absolvuje, jsme připraveni Vám tento čas kompenzovat nově částkou 800 Kč za jedno oko. Podmínkou je rozhodnutí pacienta pro doplatek ve výši nad 10 tisíc Kč za jedno oko a zároveň záznam v odesílající dokumentaci, že je pacient odesílán k operaci do EOK Lexum. Uvedený záznam je nutný pro rekonciliaci Vaší kompenzace…“
Z nabídky kliniky Lexum vyplývá, že tento program se týká pacientů, kteří si v rámci řešení šedého zákalu zvolí ještě výkony nehrazené pojišťovnami – například Vidím bez brýlí – 15 000 Kč, Vidím bez kompromisů – 25 000 Kč apod.
Problémem se už zabývala také Česká televize. Vedení kliniky Lexum pro ČT uvedlo, že na smlouvě s lékaři nevidí nic zvláštního. „Spolupracujícím subjektům naprosto legitimně kompenzujeme čas, který věnují tomu, aby svým pacientům poskytly informace o moderních léčebných metodách a postupech,“ uvedl mediální zástupce oční kliniky Lexum Jan Strnad.
Odborná společnost: je to porušení stanov ČLK
Zcela opačný názor má ale odborná společnost. Předsedkyně České oftalmologické společnosti doc. MUDr. Šárka Pitrová pro Medical Tribune uvedla, že lékaři, kteří se k takové spolupráci uvazují, porušují etické normy ČLK. „Ve Stavovském předpise č. 10 České lékařské komory se v bodě 13 uvádí: ‚Lékař nesmí sám nebo po dohodě s jinými ordinovat neúčelné léčebné, diagnostické a jiné úkony ze zištných motivů.‘ Uvedená etická norma je podřízena zákonu č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, v platném znění,“ odpovídá doc. Pitrová a dodává: „Inkasování peněz za odesílání pacienta do předem vybraného jediného pracoviště je dle našeho názoru neetické a bohužel svádí k tomu poslat i pacienta, u kterého by výkon ještě indikován být neměl. Rozhodující slovo však musí mít operatér, který definitivní zákrok indikuje, a pacient, který musí k tomuto výkonu dát svůj souhlas. Pro Českou oftalmologická společnost není tento problém novinkou a již v minulosti se korupčními trendy ve zdravotnictví zabývala. Upozorňuji na článek Korupční prostředí v medicíně, který byl publikován v knížce Trendy soudobé oftalmologie.“
Němeček: vztahy kliniky a lékařů prošetříme
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček na středečním jednání Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny uvedl, že se chystá praxi některých očních klinik prošetřit. „Výsledky bych chtěl mít během několika týdnů.“
Zdroj: