Očkují proti karcinomu
V Masarykově onkologickém ústavu v Brně se lidé mohou nechat od ledna očkovat proti viru HPV, který mimo jiné vyvolává druhé nejčastější nádorové onemocnění žen - karcinom děložního čípku. Očkování lékaři doporučují hlavně dětem mezi 9 až 15 lety, které ještě nezahájily pohlavní život, řekla lékařka ústavu Lucie Mouková. V tomto věku si tělo vytvoří proti viru vysoký počet protilátek. První očkování proti tomuto viru se v ČR uskutečnilo loni v prosinci.
Virem HPV je nakaženo asi 80 procent populace. Přenáší se nejčastěji intimním stykem. U většiny lidí se s virem jejich imunitní systém vypořádá. U části z nich ale vir může přetrvat a způsobovat kožní nemoci či karcinomu děložního čípku, dělohy, konečníku či penisu. I když v nízkém věku lze očkovat i chlapce, v praxi se to podle lékařky příliš neděje.
Hlavně ženám nad 30 let, u nichž se virus prokázal, doporučují lékaři pravidelné gynekologické prohlídky. Odhalí se při nich, jestli se v organismu nezačíná rakovina děložního čípku rozvíjet. Právě včasné zjištění nemoci je velmi důležité. Když ji lékaři objeví v prvním stadiu, má žena prakticky stoprocentní šanci na vyléčení. Pokud se ale na nemoc přijde pozdě, bývají u většiny pacientek i nákladné ozařování a chemoterapie neúspěšné. Karcinom děložního čípku je také zrádný v tom, že hlavně na počátku nemoci žena nepociťuje žádné bolesti.
Vakcínu proti viru HPV je třeba aplikovat ve třech dávkách. Jedna ampule v ústavu stojí téměř 3500 korun. Lékaři látku člověku vpíchnou do paže. Podle Moukové je o vakcínu zájem, nejčastěji se nechávají očkovat dcery žen, které se s karcinomem děložního čípku v ústavu léčí.
Očkovat se mohou nechat i ženy, které sexuální život zahájily. Doporučenou hranicí je 26 let. U starších žen musí prospěšnost očkování zvážit lékař. Obecně platí, že zájemkyně o očkování musejí nejdřív na prohlídku ke gynekologovi. Když bude mít negativní cytologický nález, může se nechat očkovat. V opačném případě nemá podání vakcíny smysl, řekla Mouková.
Zdroj: ČTK