Přeskočit na obsah

Očkování proti rakovině

Očkování proti rakovině děložního čípku je "výborné a užitečné", ale současná masivní reklamní kampaň neupozorňuje na to, že jeho ochrana není stoprocentní, a také ženy nepřiměřeně straší. Řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Kampaň by podle něj měla provázet vysvětlovací akce s přiměřeným výkladem některé oficiální instituce, například ministerstva zdravotnictví.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že úřad takovou osvětovou akci nepřipravuje. Možná by se tím mohly spíše zabývat zdravotní pojišťovny, dodal.

Možnost nechat se očkovat proti jednomu z druhů rakoviny vzbudila zájem veřejnosti a zejména mezi matkami dospívajících dívek se o ní hodně mluví. První očkování se uskutečnilo loni v prosinci. Kolik vakcín se do dnešního dne skutečně prodalo, výrobce sdělit nechce.

Předsedkyně společnosti praktických dětských lékařů a odbornice na vakcinaci Hana Cabrnochová uvedla, že maminky se v její ordinaci o možnost očkování dcer zajímají a neodrazuje je ani cena kolem 10.000 korun za potřebné tři dávky. Vědí, že látka, která je součástí genové terapie, nebude levná. Cabrnochová dosud provedla jen několik málo očkování.

Lékaři oficiálně doporučují očkování dívkám ve věku od 11 let a ženám do 26 let. Rakovinu děložního čípku způsobují některé typy lidských papillomavirů, které se přenášejí pohlavním stykem. S infekcí se během života setká 80 procent žen, naštěstí se s ní imunitní systém většiny z nich vyrovná. Ročně je však diagnostikováno zhruba 1000 nových případů rakoviny děložního čípku a přibližně 400 žen této nemoci podlehne.

Česká onkologická společnost podporuje myšlenku státem hrazené plošné vakcinace všech dívek ve věku od 11 do 13 let ještě před zahájením sexuálního života. Podle Cikrta ministerstvo časem zváží, zda nepodpořit pilotní projekt hrazení očkování pro určitou skupinu žen.

Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák řekl, že vakcína je určena i ženám, které již sexuální styk měly a mohly se s nákazou setkat. Podle Dvořáka výrobci doporučují očkování ženám do 26 let, protože zatím byly dokončeny jen klinické studie týkající se prospěšnosti vakcinace u této věkové skupiny. Je přesvědčen, že je otázkou času, kdy se na trhu objeví i očkovací látka, která bude doporučena také starší populaci žen. Brzy totiž budou dokončeny studie, kterých se zúčastnily ženy ve věku nad 26 let. Idea očkování žen, které se už mohly s pappilomaviry setkat, má mezi odborníky i odpůrce, ti však chtějí zůstat v anonymitě.

Ať už se vakcína dokáže či nedokáže vyrovnat s virem v těle dospělé ženy, je jisté, že protilátky se nejlépe vytvoří v organismu dívek ve věku kolem 13 let. Zatím je účinnou prevencí rakoviny děložního čípku včasná lékařská prohlídka. K prevenci by měla přispět SMS informační služba. Vodafone vyvíjí první mobilní službu na prevenci rakoviny v Evropě. Podepsal s Evropskou asociací pro prevenci rakoviny děložního čípku smlouvu o spolupráci na vývoji a provozu služby, která by měla napomoci prevenci onemocnění v České republice.

SMS informační služba by měla ženy automaticky informovat o nadcházejícím datu preventivní gynekologické prohlídky, poskytnout kontakt a ordinační hodiny na nejbližšího gynekologa i další informace. Služba bude zdarma dostupná pro zákazníky všech mobilních operátorů působících v České republice. Její provoz ma začít v průběhu tohoto roku.

Přednostka onkologického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice Jitka Abrahámová řekla, že v roce 2003 bylo v ČR zjištěno 1007 případů rakoviny děložního hrdla, v roce 1970 bylo takových případů 1179. V roce 2003 rakovině čípku podlehlo 398 žen, v roce 1970 jich bylo 447. Nemocných i úmrtí tedy ubývá. Rakovina čípku postihuje mladší ženy a obtížně se léčí.

Rakovina děložního čípku je třetím nejčastějším onkologickým onemocněním žen, po karcinomu prsu a děložního těla.

Karcinomem děložního těla, který není infekční, v roce 2003 onemocnělo 1691 žen, to je o 688 více než v roce 1970. V roce 2003 zemřelo 302 žen s touto diagnózou. Statistika z roku 1970 není k dispozici, ale v roce 1980 zemřelo 260 žen.

Nejvíce se zvyšuje počet žen s karcinomem prsu. V roce 2003 onemocnělo 5784 žen a zemřelo 1939 pacientek. Počet nemocných žen se od roku 1970 téměř ztrojnásobil, počet zemřelých stoupl o 30 procent.

Rakovina vaječníku byla v roce 2003 diagnostikována u 1323 pacientek a podlehlo jí 898 žen. V roce 1970 byla zjištěna u 837 pacientek, zemřelo na ni 639 žen.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…