Přeskočit na obsah

Očkování proti pneumokokům: velký zmatek

Olomoucký kraj - Rodiče, kteří s nadšením přivítali bezplatné očkování proti pneumokokovým infekcím a dítěti chtějí nechat píchnout vakcínu, musejí počkat. Očkování - které platí od ledna 2010 pro všechny nově narozené děti nebo ty, které se narodily po 1. srpnu 2009, ale jejich rodiče ještě s prevencí nezačali - provázejí zmatky.

Lékárníci totiž přišli s právním rozborem, podle kterého nelze hradit vakcinaci ze zdravotního pojištění. Chybu podle nich udělal Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). "Vakcíny zařadil do seznamu hrazených přípravků bez ohledu na to, že do seznamu může zařadit jen ty přípravky, kterým byla stanovena úhrada ve správním řízení," namítl prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček.

"Kvůli chybě nejen že tyto vakcíny nejsou vůbec hrazeny na předpis, ale nemohou být uhrazeny ani lékařům, kteří je aplikují a počítají se zaplacením od pojišťoven," dodává. Infekce způsobené pneumokoky, proti kterým tyto vakcíny děti chrání, mohou být příčinou vážných onemocnění, především zánětu mozkových blan a zánětu středního ucha, které mohou mít trvalé následky.

 Ne všichni rodiče si mohou dovolit očkování, které stojí několik tisíc korun. Proto zákonodárci na podzim rozhodli o zařazení vakcín do přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění. SÚKL odmítá právní vyhodnocení lékárníků a označuje je za mylné. "Vakcíny od 1. ledna 2010 spadají do hrazené péče. Rodiče se nemusejí obávat, že by snad jejich dítěti nebyla poskytnuta vakcína Prevenar nebo Synflorix zdarma," reagoval SÚKL s tím, že úhrada je lékaři zajištěna v rámci platby za lékařský výkon.

Poukázal na to, že zdravotníky po jednání jejich odborné společnosti o všem informovaly. Se způsobem úhrady očkování je však problém i z pohledu pediatrů. Do loňska kupovali vakcínu rodiče sami na recept. Nyní mají děti dostat očkovací látku včetně její aplikace přímo v ordinaci svého lékaře. Zdarma. Mají ji nakupovat ze svého pediatři s příslibem vrácení vložených financí zdravotními pojišťovnami.

"Odmítáme stanovený způsob hrazení jako jedinou možnou variantu. My svými prostředky nemůžeme krýt státem garantovaný očkovací program. Dostáváme zatím jen přísliby, kterých si sice vážíme, ale jsou to jen přísliby. Ty nejsou vymahatelné v případě problémů," uvedla olomoucká praktická lékařka pro děti a dorost Blanka Flugerová.

Poukazuje také na to, že podle nastavených pravidel si rodiče nemohou vybrat, kdy své dítě nechají naočkovat. "Není to spravedlivé vůči některým věkovým skupinám dětí," podotkla. Lékaři v těchto dnech opakovaně ujišťují maminky, že jejich děti očkovat budou.

"Ale musejí počkat. Chceme, aby se situace vyjasnila a dořešila, a to co možná nejdříve. I kdyby mělo dojít k nějakému přechodnému řešení, protože bychom byli neradi, aby na to někdo doplatil. Věříme, že do konce měsíce bude jasno," uvedla Flugerová s tím, že lékaři již podepisují petici, v níž situaci kritizují a požadují změnu.

Zmatení rodiče se obracejí i na občanské sdružení Nahlas, které roky bojovalo za to, aby očkování proti pneumokokům bylo v Česku bezplatné, protože někteří si nákladnou vakcínu dovolit nemohli, a nemohli tak dítě ochránit proti infekci.

"To, co se nyní děje, poškozuje dobrou věc, za kterou jsme bojovali. Nastavený systém sice není dokonalý, ale lékaři o nic nepřijdou, naopak. Nemám z toho radost. Obrátila se na nás řada rodičů, kteří jsou rozčarovaní a situaci nechápou," reagoval zakladatel sdružení Rudolf Kalovský. Za bezplatné očkování začal bojovat poté, co jeho syn Ondřej onemocněl pneumokokovou meningitidou. Jeho život tehdy visel na vlásku a následkem onemocnění ohluchl.

A co pojišťovny? Přišly na další problém: "Dobrovolné očkování proti pneumokokovým infekcím již skoro dva týdny hradí veřejné zdravotní pojištění. Objevil se však problém, co s dětmi, které kritéria pro očkování sice splňují, ale očkování u nich začalo ještě před 1. lednem 2010, tedy rozočkované děti," uvedla mluvčí Zdravotní pojišťovny Metal- Aliance Zuzana Brávníková.

"Chceme jim očkování uhradit, a to očkovací dávky aplikované po 1. lednu. Hledáme cesty k této úhradě. Do doby vyřešení radíme rodičům, aby si v každém případě uschovali doklad o zaplacení vakcíny a také nechali lékaře v očkovacím průkaze poznačit aplikaci vakcíny včetně data," doporučila. Lékárníci nyní přišli s právním rozborem, podle kterého si rodiče budou muset nákladné očkování i nadále platit, a to kvůli chybnému postupu Státního ústavu pro kontrolu léčiv .

Ten však závěry lékárníků odmítá a označil je za mylné. Problém je podle pediatrů i ve způsobu, jakým by se měla vakcína hradit. Ti již sepsali petici a požadují změnu. Ta by podle nich měla přijít co nejdříve, aby na nepřehlednou situaci nakonec nedoplatili ti, kterým má na podzim schválený program pomoci.

Regionální deníky, DANIELA TAUBEROVÁ

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…