Přeskočit na obsah

Očkování proti chřipce lidé podceňují, záměr nenaplní

Oproti světu je počet očkovaných v ČR minimální, například v USA je naočkováno zhruba 46 procent obyvatel. Češi odmítají očkování hlavně kvůli předsudkům.

Například 37 procent dotázaných nevěří, že jim očkování může pomoci, 24 procent má obavu z vedlejších účinků, 26 procent soudí, že nepatří do rizikové skupiny a 27 procent považuje očkování za zbytečné, protože prý chřipkou netrpí. V letošním dubnovém průzkumu odpovídalo 600 lidí.

Přestože v minulé chřipkové sezóně bylo 532 závažných případů chřipky, z nichž 124 skončilo úmrtím, jen 54 procent dotázaných vědělo, že chřipka může mít smrtelné následky.

"Význam očkování proti chřipce je nesporný. Může zmírnit průběh nemoci a také zachránit život, zejména u lidí nad 65 let a pacientů s chronickým onemocněním. Právě těmto dvěma skupinám je očkování hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění," řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta s tím, že mezi seniory je očkováno jen 20 procent.

Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu nespočívá závažnost chřipky jen ve vlastním onemocnění, ale také v komplikacích, které její průběh zhoršují. "Přibližně dvě procenta všech úmrtí, což je v ČR téměř 2000 lidí ročně, je možné považovat za úmrtí v souvislosti s chřipkou. V důsledku chřipky tedy zemře víc lidí než v důsledku dopravních nehod, přitom pozornost se jí věnuje menší," řekl Kynčl.

Výzkum ukázal, že hlavním argumentem pro rozhodnutí dát se očkovat je doporučení lékaře, uvedlo to 35 procent dotázaných. Důvěru v účinnost vakcinace má 33 procent lidí, neohrozit své blízké chřipkou se snaží 22 procent. Za příslušníka rizikové skupiny se považuje 20 procent dotázaných.

Necelá polovina dotázaných ve věku 18 až 55 let, konkrétně 48 procent, že by očkování proti chřipce doporučila rodičům a prarodičům. Nejčastěji se lidé dozvědí o očkování od svého praktického lékaře, 41 procent. Z těch, kteří pak skutečně očkování podstoupí, se o očkování od svého lékaře dozvědělo 62 procent. Z internetu se o očkování dozví 37 procent lidí, hlavně mladších, z televize 34 procent a z denního tisku 18 procent.


Procento očkovaných v ČR a průměrné procento plánujících očkování
rok    plánovali očkování    dali se očkovat
2009    17    7,8
2010    17    5,3
2011    17    5,1
2012    17    5,8


Kde hrozí v chřipkové sezóně nákaza chřipkou a možnosti ochrany

prostřednictvím klávesnice počítače, na WC, vodovodním kohoutkem?     ano

 

předměty mohou být v sezóně infikované když někdo kýchne v tramvaji, autobuse, ve vlaku?    ano - při kýchání může letět vydechnutý vzduch až rychlostí 160 kilometrů za hodinu

při cestování letadlem?    ano - skrze klimatizaci se rozšíří infekce v prostoru za čtyři minuty

pomohou antibiotika od chřipky?    ne - účinkují jen na bakteriální onemocnění, zatímco chřipka je onemocnění virové

ochrání vyšší dávky vitamínu C či echinacei?    ne - zvyšují obranyschopnost, ale nechrání stoprocentně

pomůže na chřipku kuřecí vývar?    ne - jen pomůže vypotit se

lze onemocnět po prodělané viróze?    ano - mohlo jít o jiné onemocnění dýchacích cest než o chřipku


ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…