Přeskočit na obsah

Oceněný vědec: Vakcína proti nemoci AIDS může být do 10 až 15 let

Vakcína, jejímž užitím by bylo možné předcházet nemoci AIDS, kterou vyvolává vir HIV, by mohla být na světě do deseti až 15 let. Novinářům to řekl Jiří Městecký, který byl v rámci projektu Česká hlava oceněn za významné objevy v oblasti slizniční imunity. Na přípravě takové vakcíny Městecký pracuje na Univerzitě v Alabamě ve Spojených státech.

Víme, proti čemu by měla být "imunitní odpověď" namířena. Nevíme ale přesně, protože variabilita virů je značná, jak toto obrovské množství krýt a co je nejdůležitějším bodem, na který je potřeba se zaměřit.

Neexistuje také podle Městeckého dobrý zvířecí model pro výzkum. Se šimpanzi se nedá pracovat, takže nejbližší jsou makakové. Rozdíl v imunitních systémech lidí a opic je ale značný, takže se nedají vztáhnout výsledky, které se získají u opic, na člověka. Každá vakcína, která se připravuje pro lidskou populaci, se nakonec musí testovat na lidech. Pokusů bylo mnoho a dosud byly všechny neúspěšné, vysvětloval vědec.

"Musíme si také uvědomit, že viry nejsou srovnatelné na každém kontinentě," uvedl Městecký. Nebude to proto vakcína, kterou by bylo možné použít na celém světě.

V Česku pracuje na preparátech proti AIDS také Antonín Holý, který letos dostal Národní cenu Česká hlava za celoživotní dílo. "Děláme každý něco jiného. Jeho úloha je zabránit úmrtí vyloučením viru z buňky. Náš úkol je, aby buňka nebyla vůbec infikována," uvedl Městecký a dodal, že cíl mají společný - aby lidé neumírali na AIDS.

Městecký považuje svou cestu, to znamená prevenci, za levnější, protože vakcíny jsou levnější než jakékoliv léky proti AIDS. Faktem také je, že i přes všechny pokroky v léčbě je u lidí nakažených virem HIV průměrná délka života o deset let kratší než u lidí zdravých. Navíc by byla levnější vakcína dostupnější pro chudší země.

Podle odhadů z konce loňského roku bylo virem HIV nakaženo 42 milionů lidí. Během desíti let by jich už mělo být 60 až 70 milionů. Méně je lidí infikovaných v USA, protože se poučili, jak se mají chovat. Nejhorší situace je v Africe, následují Indie, Pákistán, Čína a země bývalého Sovětského svazu. V Japonsku je naopak infikovaných velmi málo, uvedl Městecký.

Jiří Městecký (1941) je světově uznávaným vědcem v oboru slizniční imunologie. Od roku 1967 přednáší na Univerzitě v Alabamě v USA. Je jedním z nejcitovanějších českých vědců žijících v zahraničí. Spolupracuje s vědeckými a univerzitními pracovišti v Česku. Třináct let se věnuje výzkumu AIDS. Jako první na světě prokázal, že v případě napadení organismu virem HIV je to ústní sliznice, kde se projeví změny jako první.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…