Objev českobudějovických vědců může usnadnit boj proti malárii
Objev českobudějovických vědců může usnadnit vývoj léků proti malárii, na niž ročně umírá přes milion lidí. Čtyři mladí lidé spjatí s Biologickým centrem Akademie věd v Českých Budějovicích objevili prvoka nazvaného Chromera velia, kterého s nadsázkou označují za bratrance pradědečka malárie. Řasa pochází z korálů u pobřeží Austrálie. O objevu referoval prestižní vědecký časopis Nature, úspěšné mikrobiology odměnil jihočeský hejtman.
Na rozborech řasy společně pracovali vědci a studenti Miroslav Oborník, Jan Janouškovec, Tomáš Chrudimský a Marie Vancová z Parazitologického ústavu a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity. V roce 2004 se na ně obrátil biolog Robert Moore, který řasu izoloval z korálů u pobřeží Austrálie a znal předchozí Oborníkův odborný text. "Během několika měsíců jsme věděli, co máme v rukou. Pak trvalo ještě asi dva a půl roku, než jsme dosáhli takových výsledků, abychom to mohli publikovat," uvedl Oborník, který tým vedl.
Malárie ročně postihne kolem 400 milionů lidí a zhruba 1,3 milionu nemocných na ni zemře. Vakcína proti ní neexistuje, dosavadní preventivní léky mohou vyvolat deprese a někdy i sebevražedné sklony. "Samozřejmě od objevu k jeho praktickému využití je dlouhá cesta, nicméně předpokládáme, že by možná šlo použít Chromeru na testování léků proti malárii. Využití Chromery by testování mohlo pětsetkrát až tisíckrát zlevnit, což by umožnilo testovat mnohem větší spektrum látek," uvedl Oborník. Nyní se při hledání těchto léků používá přímo prvok způsobující malárii. To je velmi drahé a nebezpečné.
v "Objev otvírá bránu k novým možnostem regulace nebezpečného parazita přenášejícího a způsobujícího malárii. Ne že by se hned teď otevřela možnost ho hubit, ale je možné přistupovat k jeho hubení úplně z jiné strany," zdůraznil ředitel Biologického centra František Sehnal. Objev má i zásadní význam pro pochopení vývoje mikroorganismů, zjednodušeně řečeno přispívá i k odhalení souvislostí mezi korály a komáry, kteří malárii přenášejí.
vv Chromera je v podstatě živou fosilií, jde o extrémně starý organismus, který žil na planetě Zemi již před 750 miliony let. Teprve 200 milionů let poté se objevily pozemské rostliny. Českobudějovičtí vědci budou na jejích rozborech dál pracovat, dali ji ovšem do sbírky mikroorganismů, takže je nyní k dispozici komukoli na světě. To podle Oborníka znamená větší konkurenci, ale také naději, že objev najde praktické uplatnění.
Zdroj: ČTK