Obezita stále více ohrožuje děti
Nedostatek pohybu a příjem nevhodných potravin je příčinou stále většího výskytu dětské obezity. Podle studie České obezitologické společnosti byla zjištěna u 20 procent dětí ve věku od šesti do 12 let. Ve skupině od 13 do 17 let dosahuje 11 procent. Podle odborníků jde o znepokojivý stav, který vyžaduje zlepšení prevence.
“Příčinou zvyšování výskytu dětské obezity je změna zevního prostředí. Usnadňuje příjem levné a někdy nepříliš kvalitní potravy. Pro děti je často prestižní stravou ta, která z hlediska výživového není optimální. Zevní prostředí podporuje také malou fyzickou aktivitu. Děti tráví mnoho času u televize a počítače. Nepoměr pohybu a příjmu potravy stále častěji vyvolává vznik obezity," řekla předsedkyně České obezitologické společnosti Marie Kunešová.
Na dětské obezitě se podílejí také genetické faktory. "U dětí obézních rodičů stále častěji pozorujeme výskyt obezity a nadváhy. Týká se to všech věkových kategorií, ale nejvíce dětí od 13 do 17 let," uvedla lékařka.
Rodiče se podle studie ve zhruba čtvrtině případů mýlí v odhadu váhy svých dětí. Ve 13 procentech považují dítě za štíhlejší a stejně často za silnější, než ve skutečnosti je. V odhadu své váhy se mýlí i samy děti. Chybné hodnocení mnohdy nutí dětí k hubnutí. To se týká zejména dívek. U deseti procent dospívajících dívek se vyskytuje podváha.
U obézních dětí ve věku od šesti do 12 let dosahuje počet nespokojených 32 procent. Mnoho času přitom stráví pasivně. Více než 16 hodin týdně sedí před televizí nebo u počítače. Pro příjem potravin je u nich typická konzumace volných tuků, sladkostí a potravin bílkovinné povahy. Děti s nadváhou konzumují také častěji brambory a slazené nápoje s vysokým obsahem cukru.
Podnítit zájem dětí o lepší životosprávu si klade za cíl vzdělávací projekt společnosti Ahold Zdravá Pětka. Společně s ministerstvem zdravotnictví a základními školami připravuje program pro děti prvního stupně. Vyučování se koná přímo v oddělení ovoce a zeleniny a děti tam zábavnou formou objevují svět vitamínů.
Podlé Kunešové je obezita problém celospolečenský. Výchova ke správné životosprávě by se měla podněcovat v rodině i ve škole, uvedla. Připustila však, že rady odborníků nejsou vždy adekvátně vnímány. "Působit na společnost je stále obtížnější. Rady odborníků nejsou nikdy tak atraktivně baleny jako reklamní aktivity," poznamenala.
Zdroj: ČTK