Obětem vražd v Rumburku bylo do 85 let, obžalovaná vinu odmítla
Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová, která čelí obžalobě z vražd šesti pacientů v Lužické nemocnice v Rumburku, odmítla vinu. Soud začal případ projednávat dnes, Marešová vypovídala. Uvedla, že nikdy nepřekročila hranici lidskosti. Podle obžaloby pacienty zabíjela vysokými dávkami draslíku od roku 2010 do loňska.
Nejmladší oběti bylo 35 let, nejstarší 85 let, vyplývá z obžaloby. Sedmnáct příbuzných jedné z obětí požaduje odškodné po milionu korun. Rodina další oběti žádá náklady na pohřeb a odškodné 300.000 Kč. Lužická nemocnice se nepřipojila, podle právního zástupce neumí vyčíslit škodu.
"Jsem obžalovaná, že jsem překročila hranici lidskosti. Nikdy jsem nic takového neučinila, nikoho jsem nezabila, nikomu jsem nepomohla zemřít. Před soudem to chci všechno dokázat," řekla Marešová. Uceleně vypovídala v rámci řízení poprvé před soudem, policii prý nedůvěřuje.
Údajnými oběťmi Marešové bylo pět žen a jeden muž. Poprvé podle obžaloby vraždila v lednu 2010, pak na konci roku 2011, v dubnu 2012 a třikrát od února do června loňského roku. Do krevního oběhu podle státního zástupce všem vpravila draslík. "Čímž vědomě na základě svých odborných znalostí způsobila rozvrat vnitřního prostředí, který měl za následek poruchy srdečního rytmu, takzvanou komorovou tachykardii s následnou zástavou srdeční činnosti a smrt," uvedl státní zástupce František Stibor.
Marešová popsala případ úmrtí z loňského června. Seniorka zemřela při její noční službě. Lékař Petr Vondráček nechal zemřelé odebrat krev, která potvrdila vysokou hladinu draslíku. Podle Marešové žena zemřela ve chvíli, kdy jí dokapávala infuze, kterou zavedla kolegyně z denní směny. Obaly od těchto léků podle Marešové nikdo nezkoumal. Denní službu sloužila sestra, která je partnerkou lékaře Vondráčka, řekla Marešová.
Svou výpověď četla necelé dvě hodiny, patrná na ní byla nervozita, chvěly se jí ruce a chvílemi i hlas. Podrobně se zabývala jednotlivými případy, které jí žalobce klade za vinu. Zpochybnila i velkou část znaleckého posudku, který si nechala vypracovat obžaloba. Podle ní nepracovali znalci s kompletní dokumentací, ani nezvážili, že by pacienti mohli zemřít z jiných příčin. Údajně nezkoumali ani to, že poslední oběť měla výrazné potíže se zadržováním vody. "Od 20. května do 5. června jí bylo dáno 55 litrů tekutin, podle záznamů vymočila 33 litrů. To znamená, že její organismus byl zatížen 22 litry tekutin," dodala Marešová. Znalci budou vypovídat v srpnu.
Za motivaci v případech obžaloba označila to, že si zdravotní sestra chtěla ulehčit v práci. "Takto jednala proto, aby si ulehčila od svých ošetřovatelských povinností, které měla vůči této pacientce, neboť se jednalo o osobu vysokého věku a nemohoucí, vyžadující neustálou zdravotní péči," popsal jednu z vražd Stibor.
Marešová připustila, že mohla trpět syndromem vyhoření, jak napovídají posudky. Žila sama s dcerou a neměla dost peněz. Brala si proto více služeb.
Podle právní kvalifikace hrozí Marešové doživotí. Soud se bude kauzou zabývat celý tento týden, pokračovat v hlavním líčení bude v srpnu.
ČTK
Zdroj: ČTK