Přeskočit na obsah

Obchody ve zdravotnictví vydělaly Agelu půl miliardy korun

„Skupina Agel je největším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě. Provozuje patnáct lůžkových zařízení, sedm poliklinik. Ročně vyšetří přes 3.5 miliony lidí a zaměstnává přes 9 200 lidí,“ uvedla pro Medical Tribune mluvčí společnosti Hana Szotkowská.

Agel ovládl jedenáct nemocnic v zemi, desítky ordinací lékařů, síť lékáren a vlastní firmu, která dodává zdravotnický materiál. Chrenkova finanční skupina odkoupila před nedávnem také firmu Avenier, která zajišťuje distribuci očkovacích látek. Skupina si tak udržuje kontrolu prakticky nad celým tokem peněz ve zdravotnictví.

Čím si Agel vysvětluje, že dokáže generovat zisky právě ve zdravotnictví, když je tento celý resort v hluboké hospodářské krizi? „To je celá řada důvodů. Sledování trendů ve zdravotnictví, jednání se zdravotními pojišťovnami, efektivita řízení jednotlivých nemocnic, úspory z rozsahu. Toto téma by bylo spíše na rozhovor s generálním ředitelem naší společnosti,“ odpověděla Szotkowská a dodala:

Tomáš Chrenek„Chtěla bych ale upozornit na dvě důležité věci. Zaprvé, zisk 622 milionů je před zdaněním. Za druhé je potřeba zmínit mohutné investice společnosti Agel. Poté, co vyšel článek o ziscích naší společnosti, začaly chodit rozhořčené e-maily o tom, jak vyděláváme na zdravotnictví, které by mělo být veřejným zájmem. My jsme přitom investovali 650 milionů do modernizace nemocnic a provozu dalších zdravotnických zařízení,“ doplnila mluvčí společnosti.

Klíč k úspěchu? Na nic si nestěžovat a jednat

O skvělých ekonomických výsledcích společnosti Agel přinesly článek tento týden Hospodářské noviny. Autorka článku, která byla podle Szotkowské na Severní Moravě udělat exkluzivní „byznys reportáž“, přibližuje detaily Chrenkova úspěchu ve zdravotnictví:

„Chrenkův model tak snese srovnání jedině se státem - a právě v tom je cenný. Ve chvíli, kdy krajské či fakultní nemocnice hrozí krachem a lékaři spolu s opozicí napadají rozdělování peněz u Ústavního soudu, privátní vlastník ukazuje, že péči lze organizovat i jinak,“ píše autorka reportáže.

Ředitele skupiny Agel pro HN sdělil, v čem tkví hospodářské výsledky jeho společnosti: "Základ je, že nikdy nemůžete čekat, co vám kdo nabídne. Naši ředitelé vyjednávají o tom, kolik lidí ošetří a kolik za to dostanou téměř každý týden," přibližuje strategii skupiny šéf Filip Horák.

Finanční skupinu Agel pochválil pro Hospodářské noviny také Aleš Zbožínek, ředitel krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny v Ostravě. "Jsou to manažeři, kteří si na nic nestěžují, na všechno mají analýzy a chtějí, aby to bylo win-win."

Deník ještě poznamenává, že zatímco krajské nemocnice odmítaly škrtat lůžka, Agel klidně vyměnil celou internu v Českém Těšíně za pár postelí navíc v Ostravě. V systému, který se blíží řízené péči a pacient jde, kam lékař řekne, to není problém,“ píše autorka článku v HN.

Propojení s pojišťovnou

V souvislosti s rostoucím vlivem Chrenkova impéria se mluví také o propojení skupiny s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou (ČPZP). Agel i pojišťovna tvrdí, že jde o dvě nezávislé organizace

„Vzhledem k tomu, jakou právní subjektivitu mají zdravotní pojišťovny u nás, jsou to veřejnoprávní instituce, které nikdo nevlastní, takže otázka na majetkové propojení postrádá logiku. Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny jsou zřízeny samostatným zákonem o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách, kde je zcela jasně definována jejich právní subjektivita,“ poznamenává na dotaz MT Hana Szotkowská.

Ve skutečnosti má Agel k průmyslové pojišťovně velmi specifický vztah. ČPZP vznikla spojením Zdravotní pojišťovny Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka s Českou národní zdravotní pojišťovnou. Současný generální ředitel ČPZP Petr Vaněk odešel do pojišťovny přímo z Agelu, kde působil jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti Agel. Ve správní radě pojišťovny mají silný vliv lidé spojeni se společnostmi Tomáše Chrenka. Loni došlo k výraznému posílení České průmyslové zdravotní pojišťovny, když převzala pojišťovnu Metal-Aliance. Proti tomuto sloučení protestoval v médiích ministr Heger a celou transakci začala loni v září vyšetřovat protikorupční policie.

V této souvislosti je důležité ještě dodat, že provozním ředitelem Agelu se loni na jaře stal bývalý šéf protikorupční policie Libor Vrba.

Iva Bezděková, www.tribune.cz

 

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…