Přeskočit na obsah

O umírající se v ČR stará desítka hospiců, další se budují

O vážně nemocné a umírající lidi se v ČR stará deset hospicových domů, další jsou ve výstavbě. Hospice poskytují paliativní, tedy utišující péči pro pacienty, kteří již nejsou léčitelní v nemocnicích. S nimi i s rodinou pracují zdravotníci, psychologové či duchovní. Cílem je pomáhat v umírání, nikoli ke smrti - s eutanazií, zabitím smrtelně nemocného na jeho žádost, hospice nesouhlasí.

Hospic jako alternativu k eutanazii vidí také ministerstvo zdravotnictví. Do budoucna chce podporovat výstavbu dalších zařízení. Také podle některých lékařů je důstojnější zemřít v kruhu rodiny v péči hospice než v odlidštěné nemocnici.

"Pečujeme nejen o tělo, ale i o duši, snažíme se posilovat nebo obnovit sebeúctu člověka, který k nám přejde z nemocnice" řekla na nedávné konferenci o rodině v Praze vrchní sestra litoměřického hospicu Monika Marková.

Někteří lidé se do hospice dostanou kvůli pokročilému stáří přímo z domova. "Šedesátiletá paní nám nedávno dovedla svou stotříletou babičku, protože se o ni její osmdesátiletá maminka už nemůže postarat," uvedla případ nejstarší klientky Marková. Naopak nejmladší obyvatelce hospice v Litoměřicích bylo 19 let, v červenokosteleckém hospici v roce 2004 zemřelo sedmnáctiměsíční dítě.

V Česku funguje i několik "mobilních týmů", které navštěvují staré a nemocné přímo v jejich bytech a usnadňují práci ošetřovatele, kterým je často někdo z příbuzných. Mobilní hospice poskytují poradenství pečujícím, učí je zdravotnické postupy a psychicky je podporují. Péči o potřebné příbuzné se podle zkušeností Markové většinou věnují ženy, velmi podle ní záleží na podpoře celé rodiny.

Hospice se snaží rodinu a blízké co nejvíce zapojit, v pokojích jsou k dispozici přistýlky, pořádají se i kulturní programy. Se službou často pomáhají dobrovolníci. Po smrti klienta se dále pracuje s pozůstalými, kteří jsou zváni na pravidelná setkání, bohoslužby, oslavy Vánoc a Velikonoc a podobně.

Monika Marková pracovala už v prvním hospici, který byl založen v roce 1995 v Červeném Kostelci a nese jméno Anežky České. V roce 2003 získala titul nejlepší sestry v sociální péči. V Brně se o potřebné stará Hospic sv. Alžběty, v Prachaticích Hospic sv. Jana N. Neumana, v Olomouci Hospic na Svatém Kopečku. Většinu z hospiců provozují církevní organizace, péče je však poskytována bez ohledu na vyznání. V současnosti se budují hospice v Ostravě, Čerčanech, Chrudimi, Havlíčkově Brodu.

Lůžkové hospice a paliativní péče jsou v ČR legislativně zakotveny až od roku 2006. Domácí nebo mobilní hospicová péče zatím není v zákoně definována.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…