O pokračování IZIP rozhodne VZP za měsíc
Pokud pojišťovna akcie nakoupí, bude vlastnit 51 procent akcií, nejasnosti jsou kolem zahraničního vlastníka zbytku cenných papírů.
Podle některých kritiků transakce by Česku mohla hrozit arbitráž, pokud správní rada VZP rozhodne v projektu elektronických knížek nepokračovat.
Ředitel VZP Pavel Horák má do poloviny listopadu předložit radě všechny smluvní a doprovodné dokumenty k IZIP a hloubkový finanční a právní audit společnosti. "Pro další jednání požaduje správní rada, aby byl transparentní vlastník minoritních akcií," uvedl Šnajdr.
Horák má podle něho přinést také více variant řešení s jednoznačným právním rozborem rizik, výhod a nákladů pro VZP.
Náměstek ministra zdravotnictví a člen správní rady Petr Nosek ČTK řekl, že správní rada požaduje všechny dokumenty k rozkrytí finančních toků, které se týkají všech smluv a plateb od roku 2007. "Pokud by VZP nebyla schopna dokumenty shromáždit, je to asi špatný signál pro to, aby mohla správní rada rozhodnout relevantním způsobem ve smyslu potencionálního pokračování. To by asi zpochybnilo systém jako takový," uvedl.
Podle ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška investor působí na trzích západní Evropy, jde o společnost obchodovatelnou na burze, která podniká i v oblasti elektronizace zdravotnictví. Její jméno ale nesmí kvůli smlouvě o mlčenlivosti zveřejnit, známé by mělo být do konce roku. V souvislosti s příchodem investora podle něj nicméně Česku arbitráž nehrozí.
Minulý týden Horák jednal s právníkem Thomasem Ladnerem, který zastupuje firmu vlastnící akcie IZIP - eHI eHealth International. Advokát v médiích uvedl, že švýcarská firma je "jen přechodným parkovištěm" a budoucí investor se chce představit až ve chvíli, kdy akcie převezme.
"Chceme vidět a jednat s konkrétním vlastníkem a buď tomu vyhoví, nebo nevyhoví...my jistě nemáme nástroje, abychom ho k něčemu donutili," komentoval dnes Horák rozpor.
Ředitel pojišťovny má podle usnesení správní rady rovněž projednat s poskytovali péče vstup do projektu elektronických zdravotních knížek, dobrovolný nebo povinný. Koalice soukromých lékařů už sdělila, že projekt podporovat nebude. Stejně se vyjádřilo Sdružení ambulantních specialistů.
Svaz pacientů vyzval vládu a sněmovnu, aby zástupci státu hlasovali ve správní radě VZP pro zrušení projektu.
Usnesení správní rady splníme, uvedl Horák, jenž je zastáncem varianty, aby byl IZIP zcela v rukou pojišťovny. Vyslechl si prý zároveň kritiku, že se členové rady dozvídali řadu informací z médií.
Kauzu otevřela před zhruba měsícem reportáž České televize, která zpochybnila vlastnictví části akcií. Spoluzakladatelé projektu - europoslanci ODS Milan Cabrnoch a Miroslav Ouzký - převedli své akcie na švýcarskou firmu eHI eHealth International. Podle Cabrnocha to udělali i zbývající akcionáři. VZP měla dosud pět procent cenných papírů, nyní pořizuje 46 procent. Zbytek - 49 procent - zůstává švýcarské společnosti.
Horák už dříve řekl, že správní radě navrhne, aby pojišťovna získala všechny akcie a měla nad projektem plnou kontrolu. Za projekt VZP vydala za deset let 1,53 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Než politici definitivně rozhodnou, měli by mít k dispozici audit společnosti a další analýzy, které VZP zadala vytvořit.
Návrh sociálních demokratů, aby dnes správní rada hlasovala o odvolání předsedy Marka Šnajdra (ODS), neprošel. Pro zařazení tohoto bodu na program jednání bylo sedm členů rady. Celkem jich v tomto orgánu zasedají tři desítky. Návrh na odvolání Šnajdra vznesl na jednání rady poslanec Jiří Koskuba. Podle sociálních demokratů nese za situaci kolem elektronických zdravotních knížek "přímou politickou odpovědnost".
Před začátkem jednání správní rady se ještě konalo zasedání jejích členů spolu s členy dozorčí rady. Poslanec VV Radim Vysloužil ČTK řekl, že jim Horák předložil zprávu o hospodaření pojišťovny a jednání se neslo "v přátelské atmosféře". Na nepříjemné dotazy týkající se nákupu akcií společnosti IZIP podle něj nedošlo.
Správní rada VZP má 30 členů - deset do ní poslala vláda, 20 sněmovna podle zastoupení stran. Sociální demokraté mají šest křesel. Projekt kritizují i komunisté, podle nich by měl Šnajdr vše objasnit. V radě mají tři zástupce. Jejich strana žádá odvolání ředitele pojišťovny. Pochybnosti vyjadřovali také zástupci Věcí Veřejných.
--------
autor: rem tmn mbc nam
ČTK
Zdroj: ČTK