Přeskočit na obsah

O odchodu do zahraničí uvažuje čtvrtina mediků

Praha - Co musí především zvládat budoucí oční specialista? No přece všechny porodní doby nebo kyčelní náhrady. Tenhle nesmysl ministerští úředníci vtělili do vyhlášky, která platí od loňského července. Podle ní totiž první dva roky z pětileté atestační přípravy musejí lékaři strávit na jednom z deseti medicínských kmenů, které ale nezahrnují všechny obory. Teprve pak se mohou věnovat vybrané specializaci.

"Pokud budoucí oftalmolog v prvních dvou letech nevidí ani oko, musí pak svůj náročný obor zvládnout za tři roky, což je absurdní," soudí chirurg Tomáš Kocourek. Od soboty je také předsedou občanského sdružení Mladí lékaři, jež protestuje proti podmínkám atestací.

Nejde přitom jenom o profesní kvalifikaci. Podle tabulek během přípravného období lékaři v nemocnicích berou 18 790 korun hrubého. "To je sotva na přežití, třeba hypotéku na byt nám nikdo nedá," říká Kocourek. Lékaři si tak přilepšují přesčasovými hodinami nad zákonem povolený limit. Kocourek uvádí, že stovka hodin navíc je běžnou záležitostí. V sobotu se nespokojení doktoři sešli s ministryní zdravotnictví Danou Juráskovou (za ODS), která vyhlášku podepsala. Sama ale už v té době prý věděla, že má řadu vad.

K tomu třeba dermatolog a garant oboru Petr Arenberger dodává, že ačkoli systém přípravy kožařů chystal tým odborníků řadu měsíců, na vyjádření k vyhlášce měl jen jediný den.

Jurásková slíbila, že vyhlášku změní, pokud se na jejím textu shodne celá odborná veřejnost. "Dosud jsem ale žádný návrh nedostala," řekla. Vyzvala také nemocnice, aby neporušovaly zákoník práce a nezneužívaly postavení mladých lékařů. Při diskusi na sobotním shromáždění někteří účastníci sdělili, že jim nemocnice dávají jen desetinový úvazek. Tomu odpovídá také plat. Přitom pracují 8,5 hodiny denně. Což považují za otrockou práci.

Proto také mnoho absolventů medicíny uvažuje o odchodu do zahraničí. V Německu hned po nástupu berou v přepočtu až 80 tisíc korun. "Z našeho průzkumu vyplývá, že zhruba čtvrtina studentů 5. a 6. ročníků po promoci zamíří ven," potvrzuje Kocourek. Příprava jednoho medika stojí zhruba tři čtvrtě milionu korun a podle statistik v Česku chybí 900 lékařů.

Regionální deníky, KATEŘINA PERKNEROVÁ

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…