O dentální hygienistky je zájem
Před deseti roky byla v Česku zahájena výuka dentálních hygienistek, které se stávají kvalifikovaným spolupracovníkem zubních lékařů. Umí pacienty nejen vyšetřit a poradit jim s prevencí, ale čistí také například zubní kámen nebo ohlazují výplně a mohou pořizovat fotografickou dokumentaci.
Tento obor se v současnosti studuje na třech vyšších odborných školách. Zájem o studium, které je soukromé i státní, je velký. Absolventky bez problémů nacházejí uplatnění. Zatím jich ve stomatologii pracuje zhruba 150 a poptávka po nich převyšuje nabídku. ČTK to včera řekl Ladislav Korábek, který přednáší stomatologii studentům lékařské fakulty i budoucím dentálním hygienistkám.
Jediným problém v činnosti hygienistek je občas úhrada jejich práce. Někdy jejich služby platí přímo klienti, ale Češi nejsou úplně srozuměni s tím, že by za obdobné úkony měli platit. Solidarita v úhradě léčby nemocí či úrazů je správná, ale lidé by si měli postupně zvykat na to, že prevence není zadarmo, uvedl Korábek.
Vzdělávání a uplatnění dentálních hygienistek bylo jedním z témat zahajovacího dne tradičních Pražských dentálních dnů. Jejich aktéři se zabývají nejen odbornými problémy léčby chrupu i ústní dutiny, ale také například orální hygienou pro seniory a strachem ze zubního ošetření.
Kongres, který potrvá do soboty, pořádá každoročně Česká stomatologická komora. Zve na něj i zahraniční přednášející. Hana Štěpánková z kongresového oddělení řekla, že očekávány jsou například páteční přednášky italského specialisty Massima del Fabro z univerzity v Miláně na téma porovnání úspěšnosti chirurgické a nechirurgické léčby zubní dřeně a soukromého zubního lékaře z Paříže Jeana Philippa Malleta, který bude referovat o prognóze a limitech chirurgické léčby.
Zdroj: ČTK