Přeskočit na obsah

O dělení peněz na léčbu pro příští rok rozhodnou i zdravotníci

O rozdělení peněz pro jednotlivé druhy péče v příštím roce nechá ministr Leoš Heger (TOP 09) spolurozhodovat zdravotníky. Pošle jim návrh úhradové vyhlášky a zdravotníci mohou sdělit, kolik by od pojišťoven chtěli peněz.

Pokud chtějí víc, než jim ministr předběžně navrhuje, musejí upřesnit, kterému druhu péče má ministr peníze vzít a dát je jim. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Na výši plateb závisí například to, zda nemocnice budou mít peníze na růst platů lékařů, sester a ostatních zdravotníků. Od ledna mají mít příplatek k tarifu 6,25 procenta.

V pololetí, případně na podzim, stoupne navýšení na deset procent, jak to odborům v únorovém memorandu na závěr protestní akce Děkujeme, odcházíme slíbila pro příští rok vláda.

Zástupci lékařů, nemocnic, lázní či zubařů se v dohodovacím řízení neshodli se zdravotními pojišťovnami, rozhodnout tedy musí ministr. Než úhradovou vyhlášku vydá, umožní ještě "licitaci" o ceny péče. Na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejní základní parametry. Podle výsledků diskuse pak návrhy cen změní.

Nemocnice tvrdí, že potřebují na pokrytí dopadů DPH a růst platů zdravotníků v příštím roce od pojišťoven o šest procent víc. Podle Sršně to platí jen pro případ, že nebudou schopny hospodařit efektivněji.

Zkušenosti z elektronických aukcí, ve kterých nakupují nemocnice levněji léky, materiál a přístroje, ale podle něj ukazují, že nemocnice mohou ušetřit na nákupech významné částky. Ty mohou dát do platů.

Nemocnicím také stoupnou od 1. prosince příjmy z regulačních poplatků, pacienti začnou platit za den v nemocnici místo 60 korun sto. Za rok by tak nemocnice mohly vybrat 750 milionů.

V prosinci také musejí pojišťovny dát třetinu přebytků na účtech do nového přerozdělení. Půjdou do pojišťoven bez rezerv, ze zhruba čtyř miliard korun většinu dostane Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Připravovaná vyhláška vychází také z toho, že zdravotní pojišťovny vyberou v příštím roce více na pojistném, mohly by to být dvě až tři miliardy navíc. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard.

Ministerstvo původně plánovalo platby pro příští rok o pět procent nižší než ve srovnávacím období, tedy v roce 2010. Ministr ale už dal vědět, že počítá alespoň se sto procenty srovnávacího období. Centra specializované péče by podle ministra měla dostat až 105 procent.


ČTK      Naďa Myslivcová

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…