Nymburk nemocnici nevrátí
Šance sociálnědemokratického vedení kraje, že získá do své správy městské nemocnice v Nymburku a Kutné Hoře, dostávají nové obrysy.
Zatímco nymburská radnice o převodu neuvažuje, protože by tak přišla o desítky milionů, které do nemocnice investovala, v Kutné Hoře jsou radní ochotni jednat.
Kutnohorský starosta Ivo Šalátek se v pondělí sejde s náměstkem hejtmana Zdeňkem Seidlem. "Poslal jsem mu několik otázek, protože potřebujeme vědět vize kraje, nějaký harmonogram, popřípadě plán investic," poznamenal Šalátek. V úterý pak přednese na jednání zastupitelům, co se dozvěděl.
Zastupitelé by se měli jasně rozhodnout, zda chtějí nemocnici prodat, nebo bezúplatně převést Středočeskému kraji.
"Pokud by se rozhodli pro prodej, určitě se do soutěže přihlásíme. Ovšem nejsou schopní se už dlouhou dobu rozhodnout a mám obavy, zda bude vůbec co prodávat, protože někteří primáři ohlásili, že za této situace v nemocnici nezůstanou," řekl Jaroslav Řehák, bývalý ředitel nemocnice a šéf společnosti Medistyl-Pharma, která nemocnici donedávna provozovala.
Přestože ČSSD ještě neví, zda Kutná Hora svoji nemocnici kraji dá, v pondělí převzetí projednala krajská rada, zítra o něm mají hlasovat zastupitelé. "Zastupitelstvo předběžně odsouhlasí možné nabytí nemocnice. Abychom byli připraveni a nedošlo k žádnému problému, zakolísání nebo výpadku poskytování zdravotní péče," argumentoval hejtman David Rath.
"Nabídli jsme Kutné Hoře, že nemocnici převezmeme. Je to nabídka, žádný nátlak nebo výzva. Samozřejmě bychom ji přejali bezplatně," doplnil.
Představa kraje je, že by kutnohorskou nemocnici získal s veškerým vybavením, provozem a i se zaměstnanci. V souvislosti s provozem kutnohorské nemocnice došlo navíc ke kuriózní situaci. Zjistilo se, že firma Medistyl-Pharma, která předloni koupila stoprocentní obchodní podíl zařízení, nikdy jejím majitelem vlastně nebyla.
Smlouva s městem byla totiž podle právníků neplatná. Minulý týden s tím přišel ředitel kutnohorské nemocnice a Medistylu Jaroslav Řehák.
"Jak se řešilo, co bude s nemocnicí dál, nechali jsme si právníkem zkontrolovat smlouvy a přišlo se na to, že smlouva je neplatná," uvedl Řehák.
Neplatnost smlouvy spočívá v tom, že podle obchodního zákoníku nemůže vlastnit jedna osoba dvě společnosti s ručením omezeným, což se v tomto případě stalo.
"Uniklo to minimálně třem právníkům, a dokonce i rejstříkovému soudu. Nyní vše necháme posoudit externím právníkem, jak k tomu došlo a zda máme možnost žádat odškodnění," reagoval starosta Ivo Šalátek.
Kromě kutnohorské si David Rath stále myslí i na nymburskou nemocnici. Tu koupilo město od bývalého vedení kraje při prodeji malých zdravotnických zařízení za 87 milionů. "Určili jsme vyjednávací tým pro nymburskou nemocnici. Jsme ochotni jednat o navrácení částky, za kterou město nemocnici koupilo, ale nejsme ochotni jim kompenzovat investice," řekl hejtman.
Město: Za těchto podmínek nepadá převod v úvahu A to bude asi znamenat konec vyjednávání s nymburskou radnicí. Ta kromě necelých devadesáti milionů za nákup utratila dalších zhruba 50 milionů za investice do nemocnice.
"Za těchto podmínek to nepadá v úvahu. Už jsme o tom měli poradu. A i ti, kteří se mírně přikláněli k tomu, aby se nemocnice kraji vrátila, by souhlasili, jen kdybychom dostali zpět všechny peníze," zdůraznil nymburský starosta Ladislav Kutík.
Jenže sociální demokraté argumentují překvapivě tím, že kraj nemá důvod Nymburku investice proplácet.
"Není cesta k dohodě. My dáme nemocnici do pořádku, oddlužíme ji, ale pak bychom na tom tratili? Navíc převládá názor, že když jsme o nemocnici usilovali, chtěli jsme, aby byla městská, byla by hloupost ji vracet," doplnil starosta Nymburka.
Podle něho město ještě před koupí investovalo do nemocnice zhruba 30 milionů korun. Letos do ní chce dát dalších asi dvacet milionů, které se zavázalo utratit v kupní smlouvě.
Zdroj: Mladá Fronta DNES